Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustave Le Bon - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gustave Le Bon urodził się 7 maja 1841 r. w Nogent-le-Rotrou we Francji. Był on psychologiem społecznym, socjologiem, antropologiem, ale zajmował się także fizyką i astronomią. W latach 1860-1880 podróżował po Europie, Azji i Afryce Północnej, pisał wtedy książki podróżnicze oraz tworzył prace z dziedzin archeologii i antropologii.

Oprócz podróży, Le Bon studiował medycynę w Paryżu, w 1866 r. uzyskał tam tytuł doktora medycyny. W 1884 r. został wysłany przez rząd francuski do Indii w celu zbadania zabytków archeologicznych. Był inicjatorem i wydawcą serii „Bibliothque de Philosophie scientifique”.

Do dziedzin, którymi Le Bon interesował się najbardziej, należała psychologia społeczna, gdzie szczególną rolę odgrywała psychologia tłumu i zbiorowości. Le Bon sporo uwagi poświęcał także innym naukom, m.in.: chemii, historii cywilizacji, archeologii, paleografii itd. Jego pierwszym wielkim sukcesem wydawniczym była publikacja pracy pt.: „Psychologia człowieka”. Z kolei w 1895 r. opublikował swoją najsłynniejszą pracę pt.: „Psychologia tłumu”. Le Bon był pierwszym naukowcem, który dokonał psychologicznej analizy zachowania tłumu ludzkiego. Praca „Psychologia tłumu”...

Podobne wypracowania