Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Nicolas Sarkozy - charakterystyka prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Opracowanie

Nicolas Sarkozy urodził się w 1955 r. w Paryżu. Ukończył prawo na Uniwersytecie Paryskim (specjalność: francuskie prawo gospodarcze), studiował także nauki polityczne. Zanim został prezydentem V Republiki Francuskiej w 2007 roku, sprawował liczne funkcje polityczne: był ministrem kilku rządów (m.in. ministrem spraw wewnętrznych, ministrem stanu, ministrem ekonomii, finansów i przemysłu), posłem Parlamentu Europejskiego, deputowanym Zgromadzenia Narodowego. Sprawował też funkcje samorządowe.

W 2007 r. Nicolas Sarkozy kandydował w wyborach prezydenckich z ramienia partii Unia na Rzecz Ruchu Ludowego – zwyciężył pierwszą turę wyborów z wynikiem 31,11%, natomiast w drugiej turze pokonał kandydatkę Partii Socjalistycznej wynikiem 53% głosów. Objęcie rządów prezydenckich przez Nicolasa Sarkozy'ego nastąpiło 16 maja 2007 r.

Obecnie sprawujący władzę Nicolas Sarkozy jest politykiem uparcie dążącym do wprowadzenia licznych reform gospodarczych i społecznych we Francji. W czasie pierwszego roku rządów prezydent Sarkozy zainicjował i przeprowadził ponad 50 reform, szczególnie gospodarczych. Proponowane przez Sarkozy'ego zmiany dotyczą przede wszystkim ograniczenia biurokracji, uelastycznienia czasu pracy, poparcia dla prywatyzacji.

W kwestiach polityki zagranicznej Sarkozy kładzie nacisk na konieczność współpracy Unii Europejskiej z krajami Basenu Morza Śródziemnego (dążył nawet do utworzenia stowarzyszonej z UE Unii na Rzecz Morza Śródziemnego). Interesującym faktem jest również prowadzenie osobistych negocjacji z libijskim dyktatorem Muammarem Kaddafim w sprawie uwolnienia bułgarskich pielęgniarek. Sarkozy doprowadził także do podjęcia współpracy gospodarczej Francji i Libii (przede wszystkim chodzi o dostawy ropy naftowej z Libii).

Co więcej, Sarkozy postuluje konieczność włączenia kilku krajów w szeregi państw G-8; miałyby być to państwa w ostatnim czasie dynamicznie się rozwijające – m.in. Indie czy Chiny. Warto także zaznaczyć, że prezydent Nicolas Sarkozy jest przeciwny akcesji Turcji do Unii Europejskiej.

Nicolas Sarkozy doprowadził także do powrotu Francji w struktury NATO, z których Francja wystąpiła w 1966 r., częściowo powróciła w 1995 r., a całkowicie – w 2009 r.

Podobne wypracowania do Prezydent Nicolas Sarkozy - charakterystyka prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Opracowanie