Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

PO/Platforma Obywatelska - historia powstania, działalność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Platforma Obywatelska to partia polityczna centroprawicowa, powstała 24 stycznia 2001 roku. Założona została przez Andrzeja Olechowskiego, Donalda Tuska oraz Macieja Płużyńskiego. Rejestracja partii nastąpiła w 2002 roku. Bezpośrednią przyczyną powstania partii było niezadowolenie społeczeństwa z wyglądu sceny politycznej w Polsce oraz wyniki wyborów prezydenckich z 2000 roku. Po wyborach w 2001 roku PO zdobyła 65 mandatów. Kolejne wybory – 2005, dały partii drugie miejsce w parlamencie (po PiS). Z kolei w 2007 roku Platforma zdobyła ponad 40% poparcia, czyli stała się liderem wśród partii w Polsce. W 2010 roku w wyborach prezydenckich wybrany został Bronisław Komorowski, czyli czołowy przedstawiciel i działacz PO. Urząd premiera natomiast od wielu lat sprawuje Donald Tusk.

Platforma Obywatelska jako partia zdecydowanie popiera decentralizację państwa poprzez wzmocnienie pozycji samorządów. Opowiada się także za wprowadzeniem zmian w Senacie, odbudową struktur służby cywilnej oraz zmianą kodyfikacji prawa wyborczego. W swym programie politycznym PO postuluje również wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych oraz szereg zmian w przepisach dotyczących wyboru na urząd starosty. Liderzy partii proklamują także zmianę zasad rządzących regułami immunitetu parlamentarnego. W swym programie wyborczym zaproponowano także rozdzielenie urzędu Prokuratora Generalnego od stanowiska Ministra Sprawiedliwości, co zostało wprowadzone w życie w 2009 roku.

PO popiera podatek liniowy, prezentuje hasła popierające liberalizm gospodarczy. Działacze partii opowiadają się za wspomaganiem działań gospodarczych małych i średnich przedsiębiorców. W aspekcie społecznym Platforma sprzeciwia się eutanazji, aborcji, legalizacji związków osób tej samej płci oraz planom wprowadzenia kary śmierci.

W ujęciu polityki zagranicznej PO była partią, która zdecydowanie popierała wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Duży nacisk programowy partia kładzie także na rozszerzanie powiązań politycznych ze Stanami Zjednoczonymi.

Podobne wypracowania