Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

PO/Platforma Obywatelska - historia powstania, działalność

Platforma Obywatelska to partia polityczna centroprawicowa, powstała 24 stycznia 2001 roku. Założona została przez Andrzeja Olechowskiego, Donalda Tuska oraz Macieja Płużyńskiego. Rejestracja partii nastąpiła w 2002 roku. Bezpośrednią przyczyną powstania partii było niezadowolenie społeczeństwa z wyglądu sceny politycznej w Polsce oraz wyniki wyborów prezydenckich z 2000 roku. Po wyborach w 2001 roku PO zdobyła 65 mandatów. Kolejne wybory – 2005, dały partii drugie miejsce w parlamencie (po PiS). Z kolei w 2007 roku Platforma zdobyła ponad 40% poparcia, czyli stała się liderem wśród partii w Polsce. W 2010 roku w wyborach prezydenckich wybrany został Bronisław Komorowski, czyli czołowy przedstawiciel i działacz PO. Urząd premiera natomiast od wielu lat sprawuje Donald Tusk.

Platforma Obywatelska jako partia zdecydowanie popiera decentralizację państwa poprzez wzmocnienie pozycji samorządów. Opowiada się także za wprowadzeniem zmian w Senacie, odbudową struktur służby cywilnej oraz zmianą kodyfikacji prawa wyborczego. W swym programie politycznym PO postuluje również wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych oraz szereg zmian w przepisach dotyczących wyboru na urząd starosty. Liderzy partii proklamują także zmianę zasad rządzących regułami immunitetu parlamentarnego. W swym programie wyborczym zaproponowano także rozdzielenie urzędu Prokuratora Generalnego od stanowiska Ministra Sprawiedliwości, co zostało wprowadzone w życie w 2009 roku.

PO popiera podatek liniowy, prezentuje hasła popierające liberalizm gospodarczy. Działacze partii opowiadają się za wspomaganiem działań gospodarczych małych i średnich przedsiębiorców. W aspekcie społecznym Platforma sprzeciwia się eutanazji, aborcji, legalizacji związków osób tej samej płci oraz planom wprowadzenia kary śmierci.

W ujęciu polityki zagranicznej PO była partią, która zdecydowanie popierała wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Duży nacisk programowy partia kładzie także na rozszerzanie powiązań politycznych ze Stanami Zjednoczonymi.

Podobne wypracowania do PO/Platforma Obywatelska - historia powstania, działalność