Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

SLD - Sojusz Lewicy Demokratycznej - historia, działalność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sojusz Lewicy Demokratycznej to polska partia o charakterze lewicowym, powstała w 1999 roku. W latach 2001 do 2005 SLD tworzyła rząd większościowy, jednocześnie będąc w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz Unią Pracy. Od 2005 roku SLD straciło dużą część poparcia społeczeństwa, dlatego też od tego okresu znajduje się w opozycji politycznej. Ponadto SLD posiada również członkowstwo w Międzynarodówce Socjalistycznej, największej obecnie organizacji międzynarodowej skupiającej partie o charakterze socjalistycznym, socjaldemokratycznym oraz socjalliberalnym. Założyciele partii związani byli z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą, czyli jedyną funkcjonującą partią polityczną w ustroju komunistycznym. Propozycja przekształcenia partii w partię socjaldemokratyczną padła ze strony Marka Borowskiego, jednakże skład SLD tak naprawdę został określony poprzez przyłączanie się poszczególnych mniejszych organizacji politycznych. 

SLD, w okresie postkomunistycznym, stworzyło wiele koalicji rządowych, między innymi z Polskim Stronnictwem Ludowym. Apogeum poparcia dla tej partii nastąpiło w okresie sprawowania urzędu prezydenta RP przez Aleksandra Kwaśniewskiego, lidera partii. W 2004 roku nastąpił kryzys w strukturach partii - Marek Borowski odszedł...

Podobne wypracowania