Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Syria - zamieszki, wojna domowa. Wojna domowa w Syrii (2010-2011) - opracowanie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Damaszku, Aleppo, Tall Kalach i w Darze.

W pierwszym okresie nie miały one masowego charakteru, mimo to policja aresztowała dziesiątki protestujących, którzy domagali się ustąpienia prezydenta. To wywołało jeszcze większe oburzenie – na znak sprzeciwu 10 marca więźniowie kurdyjskiego pochodzenia zainicjowali strajk głodowy. Sytuacja zaostrzyła się, a gdy 15 marca w wielu miastach Syrii protestowały tysiące Syryjczyków. Prezydent zdecydował się wysłać wojsko do tłumienia ulicznych demonstracji, w wyniku czego zginęło kilka osób. Demonstracje przerodziły się w powstanie przeciwko rządowi. Kolejne dni przyniosły już dziesiątki, jeśli nie setki zabitych. Kryzys w kraju spowodował, iż urzędujący rząd podał się do dymisji, jednak głowa państwa szybko powierzyła misję stworzenia nowego rządu Adelowi Safarowi.

Przeciwko sposobom pacyfikowania demonstracji (użyciu gazów łzawiących, broni palnej i torturowaniu zatrzymanych) protestowała także opinia światowa, a w szczególności organizacje broniące praw człowieka. Podobnie władze wielu krajów wyraziły swój sprzeciw wobec polityki strony rządowej. Tymczasem uroczystości pogrzebowe ofiar przeradzały się w masowe wystąpienia przeciwko reżimowi. Pod koniec kwietnia do rozpędzenia...

Podobne wypracowania