Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cywilizacja Majów - Majowie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

dość luźne i opierały się głównie na zawieraniu sojuszniczych związków małżeńskich oraz na poddaństwie lennym słabszych władców względem silniejszych. Jeśli wybuchały wojny, toczono je głównie w celu osadzenia na miejscowym tronie nowej dynastii, a nie w celu podboju i objęcia władzy przez jednego tylko króla. Nierzadko celem wypraw wojennych była także chęć pozyskania jeńców, którzy mieliby później posłużyć jako ofiary składane bogom. Jeśli jednak Majowie decydowali się na prowadzenie działań wojskowych, nie miały one takiej skali jak – na przykład – te prowadzone w Europie.

W skład wojsk państw-miast wchodziło co najwyżej kilkuset wojowników, a gęste egzotyczne lasy uniemożliwiały wprowadzanie w życie skomplikowanych manewrów taktycznych. Wojna opierała się głównie na umiejętnościach pojedynczych wojowników, a nie na talencie dowódcy. W związku z tym wojny majańskie opierały się na mnogości pomniejszych potyczek prowadzonych między poszczególnymi wojownikami. Nierzadko stosowano także różnego rodzaju zasadzki, które miały zniechęcić wrogów do wkraczania na tereny innego państwa-miasta. Podstawowym elementem uzbrojenia majańskiego wojownika były...

Podobne wypracowania