Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cywilizacja Majów - Majowie - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

były drewniane maczety z ostrymi kawałkami obsydianu, ale także włócznie z grotami z krzemienia, topory, maczugi i wreszcie sztylety. Znana była im także broń miotająca taka jak łuk, dmuchawki, czy proce. Do obrony stosowano proste pancerze wykonane ze skór dzikich zwierząt, na przykład – tapira.

W społeczeństwie majańskim rysował się wyraźny podział na klasy społeczne, w którym dominującą rolę odgrywali władcy, a tuż za nimi - arystokracja. Na najniższym szczeblu stratyfikacji społecznej stał lud. Królowie Majów wywodzili się z arystokracji, podobnie zresztą jak wyżsi dowódcy wojskowi, i początkowo sprawowali oni w państwie nie tylko funkcje polityczne, ale i religijne – przynajmniej do czasu, kiedy nie wytworzyła się osobna kasta kapłanów. Ci ostatni pojawili się prawdopodobnie dopiero pod wpływem cywilizacji Tolteków i dzielili się na wyższy kler, proroków i ofiarników. Każda z tych grup sprawowała ściśle określone w obrządkach religijnych (np. ofiarnicy trzymali ofiarę za ręce i nogi, podczas gdy główny kapłan zajmował się wyrywaniem wciąż bijącego serca).

Najliczniejszą grupą byli oczywiście chłopi, choć nie stanowili oni kasty o najgorszym położeniu. Tuż za nimi plasowali się nieliczni...

Podobne wypracowania