Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cywilizacja Majów - Majowie - strona 5

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

państwami-miastami. Dzięki niemu istniała możliwość zaopatrzenia miast w trudno dostępne dla produkty, w które obfitowały inne regiony. Głównym towarem obrotowym była sól, miedź, złoto, a także bazalt i granit, a z czasem także - jadeit oraz, istotne w majańskich rytuałach, kolce płaszczek i ptasie pióra. Warto zauważyć, iż handel ten odbywał się zarówno drogą lądową, jak i morską.

We wspomnianym rozproszeniu, będącym efektem struktury państw-miast, cywilizacja Majów trwała aż do swojego upadu, który nastąpił około IX-X wieku n.e. Trudno dziś określić, co go wywołało, gdyż brak jednoznacznych dowodów w tej kwestii. Jednak zauważa się, że już w okolicach VIII wieku Majowie zaprzestali wznoszenia budowli ceremonialnych i administracyjnych, w niektórych miastach zmniejszyła się drastycznie liczba ludności, inne zaś wyludniały zupełnie, co świadczy o problemach drążących tę cywilizację.

Współcześni naukowcy sugerują, iż skumulowało się kilka czynników, które podcięły nogi cywilizacji majańskiej i powaliły ją w stosunkowo krótkim czasie. Być może wystąpiła nadmierna różnica między klasami, co mogło wywołać bratobójcze zamieszki i walki, bądź też nadmierny przyrost naturalny nie...

Podobne wypracowania