Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cywilizacja Majów - Majowie - strona 6

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

nie był skorelowany ze wzrostem produkcji żywności, w wyniku czego nad Majami zawisła groźba klęski głodu. Coraz większe znaczenie przypisuje się także nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, co mogło doprowadzić do katastrofy ekologicznej, która miałaby ogromny wpływ na ludność żyjącą z darów natury. Wiemy też na pewno, iż pomiędzy rokiem 800 a 1050 n.e. wystąpiły długotrwałe susze. Istotną rolę przypisuje się także dewastacji sieci handlowych pomiędzy państwami-miastami, co przyczyniło się do spadku jakości życia i utraty prestiżu przez elity państwowe. Całości dopełnił najazd zewnętrznych sił, innych plemion, które – można by rzec - doprowadziły upadek Majów do końca.

Dorobek Majów jawi się jednak dość interesująco. Pozostawili oni po sobie monumentalne zespoły przestrzenne zaprojektowane przez zmyślnych budowniczych. W ich skład wchodziły m.in. liczne świątynie usytuowane na szczytach stromych schodkowych piramid, ale i pałaców, tarasów oraz obszernych dziedzińców. Jednym z ciekawszych zabytków kultury Majów pozostały boiska do gry w pelotę, czyli rytualną grę, w której drużyny miały za zadanie przerzucić malutką piłkę przez obręcz umocowaną na określonej wysokości. Stawką w tej grze...

Podobne wypracowania