Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

A person you know is planning to move to your town. What do you think he would like and dislike about living there? (opinion) - Twój znajomy planuje przeprowadzkę do twojego miasteczka. Jak myślisz, co będzie mu się tutaj podobało, a co nie? (opinia)

my city, description, moving in

Xyz is a small town in the south of Poland. It is full of charm and attractions. It has been 10 years since I moved here from Cracow. However I've got this impression that I've been living here for ages.

XZY is safe and quiet. Here, we don’t have traffic or pollution problems even though Xyz is situated just around 20 miles west from Cracow and 10 miles north from A4 highway. Many tourists enjoy a short trip to XYZ known for its high-class restaurants and exclusive coffee shops. I would like to mention that XYZ is considered a culinary heart of south Poland.
 
The dwellers love to go out every Friday night. Everybody meets at the local pub and we swap stories. Maybe this is why I have the impression that 'everyone knows someone who knows everyone'. I guess you wouldn't like it. I know that you'd rather be anonymous and that you prefer not to share your worries with the people you don't know too well.

On the other hand, XYZ is very inspiring. The town is rich in 'colorful attractions' such as rare flowers and amazing landscapes. Perhaps you will find this place truly peaceful. Artists love to come to XYZ. If you are interested in photography or oil paintings, every couple of months you can attend untypical expositions in the XYZ museum. Our museum is situated next to the town square. By the way - you should know that every Wednesday the town square is filled with bazaar booths. I am sure that you would love to taste our local dishes. I can guarantee you will be looking forward to Wednesdays like kids are looking forward to Christmas Eve.

It is worth mentioning that XYZ has a famous mayor – John Nowak – otherwise who used to perform for the National Opera. He lives in one of the yellow houses in the city center. From time to time, you can meet him in a grocery store around the corner. He is very outspoken and kind (like most of the people who live here). He loves to chat.

Considering the fact that you're used to living in a big city, you may be surprised that we do not use public transport. Regarding the fact that the town is small, it seems to be obvious that no one needs to use buses. Although if you don't have a driving license, you may face some problems - it might be a problem for you to leave the city more often than once a week. However, I will be always glad to help you.

To sum up, our town is really beautiful and guarantees great social life and delightful atmosphere. It is a perfect place for everybody who is looking for peace but wants to enjoy their life at the same time. As you can see, there are some advantages and disadvantages of living here. If you don’t mind talking to your neighbours for at least one hour every week and if it doesn't bother you that we do not have a rail station, I am sure you will be more than glad to come and live in XYZ. I can assure you that the moment you move in, you will never leave this place.

Tłumaczenie

XYZ to małe miasto na południu Polski, pełne uroku i rozlicznych atrakcji. Minęło już dziesięć lat, odkąd wyprowadziłam się z Krakowa, choć wydaje mi się, jakbym mieszkała tu od zawsze.

XYZ jest bezpieczne i ciche. Tutaj nigdy nie będziesz musiał zmagać się z korkami ulicznymi i zanieczyszczeniami, mimo że XYZ jest usytuowane zaledwie dwadzieścia km na wschód od Krakowa i dziesięć km na północ od autostrady A4. Wielu turystów przyjeżdża tutaj na jednodniowe wycieczki. Miejscowość znana jest z wysokiej klasy restauracji i ekskluzywnych kawiarni. Warto też wspomnieć, że XYZ uważane jest za kulinarne serce południowej Polski.

Mieszkańcy uwielbiają imprezować w piątkowe wieczory. Wszyscy spotykają się w pobliskim pubie, by podzielić się najświeższymi informacjami. Być może dlatego czasem mam wrażenie, że każdy tutaj każdego zna. Może ci się to nie spodobać. Wiem, że lubisz być anonimowy i wolisz nie dzielić się swoimi zmartwieniami z ludźmi, których za dobrze nie znasz.

Z drugiej strony, XYZ jest niezwykle inspirujące. Miasteczko bogate jest w „kolorowe atrakcje” takie jak rzadkie kwiaty i przepiękne krajobrazy. Prawdopodobnie uznasz to miejsce za niezwykle spokojne. Artyści uwielbiają tu przyjeżdżać. Jeśli interesujesz się fotografią albo obrazami olejnymi, raz na kilka miesięcy organizowane są wystawy w muzeum niedaleko rynku. Powinieneś wiedzieć, że w każdą środę rynek wypełniony jest po brzegi bazarowymi budkami – będziesz zachwycony lokalnymi potrawami! Mogę Ci zagwarantować, że będziesz wypatrywał śród jak dzieci Gwiazdki.

Może Cię też zainteresować fakt, że XYZ ma znanego burmistrza – Johna Nowaka – który występował wcześniej dla Opery Narodowej. Mieszka w jednym z żółtych domów. Możesz spotkać go od czasu do czasu w sklepie spożywczym na rogu. Jest bardzo otwarty i miły (jak większość mieszkańców) i uwielbia pogawędki.

Jako że przywykłeś do życia w wielkim mieście, możesz być zaskoczony faktem, że nie posiadamy transportu publicznego. Zważając na to, że miasto jest małe, nikt tak naprawdę nie potrzebuje autobusów do codziennego użytku, bo wszędzie można dojść na piechotę. Mimo to, jeśli nie masz prawa jazdy, możesz doświadczyć pewnych problemów - wyjeżdżanie z miasteczka częściej niż raz w tygodniu w tym wypadku może okazać się problematyczne.

Podsumowując, miasteczko jest naprawdę piękne, zapewnia bujne życie towarzyskie i niezwykłą atmosferę. To miejsce dla ludzi, którzy szukają spokoju, ale jednocześnie chcą korzystać z życia. Jak widzisz, są plusy i minusy mieszkania tutaj. Jednakże, jeśli nie przeszkadza ci fakt, że od czasu do czasu będziesz musiał uciąć z sąsiadami ponad godziną pogawędkę i jeżeli nie masz nic przeciwko temu, że nie ma tutaj stacji kolejowej, będziesz naprawdę zadowolony z przeprowadzki. Mogę cię zapewnić, że kiedy już tu przyjedziesz, nigdy nie opuścisz tego miejsca.

Podobne wypracowania do A person you know is planning to move to your town. What do you think he would like and dislike about living there? (opinion) - Twój znajomy planuje przeprowadzkę do twojego miasteczka. Jak myślisz, co będzie mu się tutaj podobało, a co nie? (opinia)