Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

A story about holidays - Opowiadanie o wakacjach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

My longest summer holiday was when I graduated from high school. It was four long months. There's a lot one can do in this time. I decided to travel. My first destination was the country I had always wanted to visit – Finland. Shortly after getting my exams' results, I set off for my dream trip. I chose not to fly but to drive. This way I could visit some other countries on my way to the final destination. Driving from Poland to Finland I visited Lithuania, Latvia and Estonia.

The most time I spent in Latvia. I visited the capital – Riga – and had the luck to be shown a not well-know nature reserve of a peat bog. Wonderful little lakes, the greenest grass I have ever seen and some sundews have pleased my eyes. I was so glad I had taken my camera with me. This way I took lots of fantastic photos. From Latvia, I drove to Estonia where I did some sightseeing in Tallinn. The old city is breathtaking. Narrow streets of cobblestone, a castle and churches give the impression of touching the history. Having seen all the wonders, I headed to the port to get on a boat to Helsinki. These were the longest two hours in my life. When I finally got out on the land, I was amazed that a capital of a European country can be so quiet and calm. It's the cleanest capital I...

Tłumaczenie

Moje najdłuższe wakacje były wtedy, kiedy ukończyłam liceum. To były cztery długie miesiące. Można w takim czasie dużo zrobić. Ja postanowiłam podróżować. Pierwszym moim celem był kraj, który od zawsze chciałam odwiedzić – Finlandia. Krótko po uzyskaniu wyników egzaminów wyruszyłam w podróż marzeń. Wybrałam nie lot, ale jazdę samochodem. W ten sposób mogłam zwiedzić jeszcze inne kraje w drodze do celu. Jadąc z Polski do Finlandii odwiedziłam Litwę, Łotwę i Estonię.

Najwięcej czasu spędziłam na Łotwie. Odwiedziłam stolicę – Rygę i miałam szczęście, że został mi pokazany mało znany rezerwat torfowisk. Cudowne małe jeziorka, najzieleńsza trawa, jaką w życiu widziałam i rosiczki zachwycały moje oczy. Tak się cieszyłam, że wzięłam aparat. W ten sposób zrobiłam mnóstwo fantastycznych zdjęć. Z Łotwy pojechałam do Estonii, gdzie zwiedziłam Tallin. Stare miasto jest tam wspaniałe. Wąskie brukowane uliczki, zamek i kościoły dają wrażenie dotykania historii. Zobaczywszy wszystkie cuda, skierowałam się do portu, by wsiąść na prom do Helsinek. To były jedne z najdłuższych dwóch godzin w moim życiu. Kiedy wreszcie wyszłam na ląd, byłam pod wrażeniem, że stolica europejskiego kraju może być taka cicha i spokojna. To jest najczystsza stolica, w jakiej kiedykolwiek byłam. Byłam miło zaskoczona obrazkami postaci z „Muminków” porozwieszanymi po całym mieście. Pozwiedzałam i pojechałam dalej na północ.

Odwiedziłam Lahti, Tampere, Turku, Kuopio, Oulu i Jyväskylä, gdzie podobno mieszka Św. Mikołaj. Wysoko, za kołem podbiegunowym, dzień trwa 24 godziny! O 3 nad ranem jest tak jasno jak o 18. Podczas mojej podróży, wdychałam cudowną atmosferę Finlandii, jej spokój, czyste powietrze, ciszę i cuda natury. Spróbowałam ich jedzenia i się w nim zakochałam. Zostałam nawet poczęstowana gulaszem z renifera. Muszę przyznać, że był pyszny. Spędziłam w Finlandii trzy długie tygodnie ciesząc się jej pięknem i dobrami. Sauna i przejrzyste wody fińskich jezior, bezkresne lasy, zwierzęta, bliskość z naturą, wszystko to zrobiło na mnie wrażenie. Kiedy wyjeżdżałam, było mi smutno, że muszę.

Po powrocie do Polski zostałam w domu na dwa tygodnie, a potem wyjechałam z rodzicami nad morze na dwa długie leniwe tygodnie. Plaże były głośne i zatłoczone, ale słońce świeciło tak pięknie, że nie mogłam się powstrzymać przed spędzaniem tam całego dnia. Pływałam w morzu, grałam w siatkówkę plażową z bratem i odpoczywałam. Miesiąc później wyjechałam znowu. Tym razem brałam udział w letnim obozie integracyjnym w górach organizowanym przez uniwersytet, na którym teraz studiuję. Poznałam wielu wspaniałych ludzi i świetnie się bawiłam. To były moje najlepsze wakacje w życiu i nigdy ich nie zapomnę. Upewniły mnie, że chcę wrócić do Finlandii któregoś dnia i doświadczyć jej spokoju i relaksującej ciszy natury jeszcze raz.

Podobne wypracowania