Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Does money make friends or enemies? Justify your opinion - Czy pieniądze przysparzają przyjaciół czy wrogów? Uzasadnij swoją opinię

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

If one day I won the lottery, I would never tell it anyone I know. Money does 'make' many things but money definitely does not make friends. What's more – it can definitely make some enemies.

In my opinion, if you are wealthy it is much harder to find not just a real friend but also wife or husband. People instead of admiring your intelligence or appearance (don't even mention personality) start to look inside your walled. Sadly, among rich people it is more likely to find out that certain marriage was arranged for money. It is very common that a girl decides to marry someone (or opposite - a guy decides to marry a girl) only for financial reasons. If you have any doubts about it, better check out the statistics which clearly show how many divorces and betrayals there are among well-situated people. 

But… let's say you are lucky - all of your friends (including your wife and her family) have at least as much money as you do. Maybe they even have money to burn. Let's say they are just rich as Croesus. Do you really have the right to call them friends? In fact you're probably going to play golf with them every Saturday and that's all, so actually they are your fair-weather friends. When supposedly one day you are not able to play with them anymore...

Tłumaczenie

Jeśli pewnego dnia wygram na loterii, nikomu o tym nie powiem. Pieniądze pomagają w wielu sprawach, ale na pewno nie ułatwiają zawierania przyjaźni. Co więcej, gotówka może pomóc ci pozyskać kilku wrogów.

Moim zdaniem, ludziom zamożnym o wiele trudniej jest znaleźć nie tylko prawdziwego przyjaciela, ale również żonę czy męża. Kandydaci zamiast podziwiać twoją inteligencję, wygląd (nie wspominając już o osobowości), patrzą na twój portfel. Niestety wśród bogaczy zdecydowanie łatwiej jest znaleźć małżeństwo dla pieniędzy. To całkiem popularne, że dziewczyna decyduje się wyjść za mąż (lub odwrotnie - chłopak chce się ożenić)  tylko ze względów finansowych. Jeśli masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź statystyki, które w jasny sposób pokazują, jak wiele jest rozwodów i zdrad partnerskich pośród ludzi dobrze sytuowanych.

Ale... powiedzmy, że jesteś szczęściarzem. Wszyscy twoi przyjaciele (łącznie z twoją żoną i całą jej rodziną) mają co najmniej tyle pieniędzy co ty. Może nawet śpią na pieniądzach. Powiedzmy, że są po prostu obrzydliwie bogaci. Czy naprawdę masz prawo nazywać ich swoimi przyjaciółmi? Tak naprawdę chodzisz z nimi na golfa co sobotę, więc są zaledwie twoimi znajomymi. Kiedy, powiedzmy, pewnego dnia nie możesz zagrać, bo zmagasz się z problemami finansowymi, historia kompletnie się zmienia. Prawdopodobnie żaden z nich nie poda ci ręki. To wydaje się po prostu niewłaściwe, by przedkładać pieniądze ponad przyjaciół. Jednak wielu z nas wcale to nie obchodzi. Mając takich przyjaciół, komu potrzebni są wrogowie?

Nie chcę przez to powiedzieć, że najlepiej jest być biednym jak mysz kościelna. Jednak prawdą jest, że łatwiej jest znaleźć przyjaciół na całe życie tym, którzy nie mają tak dużo pieniędzy. Przynajmniej mogą być pewni, że nikt nie próbuje ich wykorzystać. Będąc zamożnym musisz bardziej uważać na ludzi, którzy cię otaczają. Nie wszyscy w twoim otoczeniu mają szczere intencje.

Podobne wypracowania