Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw diabła w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szatan, jako pierwszy buntownik, od zawsze intrygował człowieka. Był postrzegany jako uosobienie zła, przewrotności, sił nieczystych, ale także sprytu, inteligencji i rewolucji. Stanowił inspirację dla wszelkiego rodzaju rebeliantów sprzeciwiających się odgórnie ustanowionej władzy, ale także przestrogę dla grzeszników, którzy po śmierci mogli stać się jego niewolnikami.

Pierwotnym źródłem wiadomości o postaci szatana jest Pismo Święte, gdzie już w Księdze Rodzaju w Starym Testamencie zapoznajemy się ze Złym jako kusicielem zachęcającym Ewę do zerwania owocu z drzewa poznania dobrego i złego. To szantan więc przyczynia się do wygnania pierwszej pary z rajskiego ogrodu i skazania ich na wieczną tułaczkę po świecie. W Starym Testamencie przedstawiony jest on w postaci węża, jednak w dalszych księgach Biblii przybiera on inną formę – smoka, nierządnicy czy Antychrysta. We wszelkich odsłonach jest on jednak uosobieniem pierwotnego i największego zła oraz wroga Boga.

Motyw szatana występuje także w „Boskiej Komedii” Dante Alighieri. Postać diabła przedstawiona jest jako przerażająca maszkara obdarzona trzema parami skrzydeł oraz trzema twarzami. Znajduje się ona na samym dnie piekła, skąd nie ma dla niej ucieczki. Dante...

Podobne wypracowania