Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Gloria victis” - opracowanie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Gloria victis” to utwór Elizy Orzeszkowej, który należy do zbioru nowel o tym samym tytule.

Opowieść zawarta w dziele opowiedziana jest przez niezwykłego narratora. Las, który był miejscem opisanych wydarzeń relacjonuje ich przebieg wiatrowi, który po długiej nieobecności w tych stronach, ciekaw był tego, co zaszło.

Od tego personifikowanego świadka historii czytelnik dowiaduje się, że na poleskich terenach doszło do krwawej bitwy, w której zginęło wielu młodych ludzi. Jedynym śladem po tej wielkiej tragedii poświadczającym śmierć walecznych jest niewielki pagórek z wbitym weń krzyżem – zbiorowy grób. Okazuje się, że nikt już dziś nie pamięta o tym miejscu chwały i bohaterskiej postawy, a mogiła wrastająca coraz bardziej w las, odchodzi jako echo przeszłości.

Las przybliża szczegóły minionych wydarzeń., kiedy to zjawili się w nim młodzi powstańcy, którzy z nadzieją w sercach wierzyli w to, że zwyciężą, a przewodził im człowiek o nazwisku Romuald Traugutt. W postaci wodza wojacy mieli wzór mądrości, siły, odwagi i motywacji do walki. Najmłodszym powstańcem był Maryś Tartłowski, jeszcze niemal chłopiec. Drzewa znały młodzieńca, który przywędrował z daleka razem z siostrą...

Podobne wypracowania