Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Bracia Karamazow” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułowymi braćmi Karamazow są Dymitr, Alosza, Iwan i Paweł, synowie Fiodora Pawłowicza Karamazowa. Dymitr jest dzieckiem z pierwszego małżeństwa Fiodora, dwaj pozostali bracia – z drugiego małżeństwa. Paweł Smierdiakow natomiast to dziecko powstałe z uwiedzenia opóźnionej w rozwoju niemowy, które wychowali służący. Starego Karamazowa zupełnie nie obchodzili synowie. Nie brał udziału w ich wychowaniu i nie interesował się ich sprawami.

Gdy chłopcy dorastają, najstarszy zostaje żołnierzem, Alosza nowicjuszem w zakonie. Niepobierający nauk, ale inteligentny epileptyk Paweł jest służącym, do którego ojciec się nie przyznaje. W jego charakterze ujawnia się tendencja do okrucieństwa.

Dymitr i Fiodor wchodzą w konflikt o pieniądze po zmarłej matce Dymitra, które ojciec chce sobie przywłaszczyć. Ich arbitrem w sporze ma być Iwan, gdy jednak nie umie on rozstrzygnąć waśni, sędzią czynią Zosimę, czyli mędrca i nauczyciela Aloszy. Ich konflikt dotyczy też walki o kobietę – Gruszeńkę – której obaj pragną.

Dymitr zostaje oskarżony o zamordowanie ojca na tle rabunkowym. Wszystko świadczy przeciwko niemu, więc zostaje aresztowany. Winnym śmierci Fiodora Karamazowa okazuje się Paweł, który przygotował wszystko tak,...

Podobne wypracowania