Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw rewolucji w literaturze różnych epok - omów na wybranych przykładach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw rewolucji jest obecny w dziełach wieków XIX i XX. Tematyka ta zainspirowana była wydarzeniami rewolucji francuskiej z końca XVIII wieku, rewolucji rosyjskiej z 1905 roku czy rewolucji październikowej z 1917 roku. Były to przewroty, które wpłynęły na wyobraźnię twórców i ich dzieła.

W epoce romantyzmu Zygmunt Krasiński wykorzystał motyw rewolucji jako bezbożnego dzieła w „Nie-Boskiej komedii”. Ma ona kształt prawdziwego piekła z orgiami, rozlewem krwi, zupełną bezbożnością. Przywódca rewolucjonistów, Pankracy, ukazany został jako zagorzały przeciwnik religii, który bez żadnych skrupułów skazywał przeciwników na śmierć. Leonard to z kolei rewolucjonista, uczestnik sabatów pełnych erotyki i lubieżności. Wszyscy rewolucjoniści budzą przerażenie, są „złem” urządzającym kaźnie i koszmar. Ten obóz wygrywa nad arystokratami, ale Bóg karze Pankracego.

W „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego słychać echa rewolucji chłopskiej, zwanej rabacją galicyjską, gdzie w 1846 roku pod wodzą Jakuba Szeli chłopi zbuntowali się przeciwko warstwie panów. Władze austriackie nie oponowały przeciw temu, dopóki ogień podpalanych dworów, ścinanie głów...

Podobne wypracowania