Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Legenda o świętym Aleksym” - Jak rozumiesz ucieczkę św. Aleksego od świata?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Legenda o świętym Aleksym” jest jednym z najdawniejszych zabytków języka polskiego i pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Jest to utwór o charakterze hagiograficznym, czyli przybliżającym żywot świętego.

Aleksy pochodził z bogatej rodziny i wychowany został w domu, gdzie nigdy niczego nie brakowało. Poślubił nawet piękną i młodą kobietę, ale przez cały czas czuł, że to nie takie życie jest mu pisane. Jego ucieczka od świata była jednocześnie zwróceniem się ku Bogu i jego prawdziwym przeznaczeniem. Czując, że tylko przez powierzenie swego życia Stwórcy i oczyszczenie swej duszy poprzez umartwianie ciała, osiągnie szczęście i równowagę.

Odwrócił się więc od wszystkiego co naznaczone było ziemskimi przyjemnościami, potrzebami ciała, od wszystkich spraw, które kierowały uwagę na materialny aspekt życia. On pragnął widzieć jedynie cel eschatologiczny i hołdować pierwiastkowi duchowemu, który jest przeciwwagą dla pierwiastka materialnego.

Takie odrzucenie fizyczności życia wiązało się po pierwsze z odrzuceniem wszystkich dóbr materialnych, które zapewniały jemu i jego bliskim dostatnie życie. Swoje bogactwa oddał więc potrzebującym. Następnie odszedł od żony, której towarzystwo...

Podobne wypracowania