Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Memento mori” - znaczenie słów w kontekście epoki średniowiecza i jego kultury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowiecze wytworzyło system moralno-światopoglądowy, którego podłożem był teocentryzm, który wynikał z przesłanek teologii chrześcijańskiej. Zgodnie z tym propagowano określony etos, który zakładał wyrzeczenie się wartości doczesnych i koncentracji na Bogu. Około XI wieku pojawił się nastrój pesymizmu. Poprzez mnożące się obrazy śmierci i umierania uwidaczniała się myśl o przemijaniu i marności wyrażona w łacińskich zwrotach „ubi sunt?, vanitas vanitatum et omnia vanitas oraz memento mori”. 

Taki ton pogłębiał się jeszcze w wiekach kolejnych i znalazł swój wyraz również w literaturze i sztuce późnego średniowiecza. Memento mori jest formułą, która przypominać miała ludziom, że każdy człowiek otrzymał łaskę życia tylko na pewien czas i nie będzie ono trwało wiecznie. Każde życie prędzej czy później się zakończy, więc należy je odpowiednio wykorzystać, ponieważ z marnego, przemijającego ciała pozostanie tylko proch, natomiast dusza z niego wyzwolona, dzięki odpowiedniemu postępowaniu będzie mogła żyć wiecznie.

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią” zawiera tę przestrogę kierowaną do człowieka. Polikarp dowiaduje się od strażniczki życia i śmierci, że każdy bez względu na...

Podobne wypracowania