Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jakich bohaterów potrzebujemy? Rozważania nad ideą bohaterstwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohater to osoba, która wyróżnia się spośród innych ludzi wielką odwagą, ofiarnością, gotowością do poświęcenia własnego życia dla ogółu. Czyny takiego człowieka poświadczają jego wielkość duchową. Zarówno historia, jak i literatura zna wiele nazwisk, które funkcjonują w powszechnej świadomości jako bohaterowie: Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Stefan Batory, Michał Wołodyjowski, Prometeusz.

Najczęściej bohaterami skłonni nazywać jesteśmy zasłużonych na polu bitwy, żołnierzy, rycerzy, którzy w bezpośredniej walce z wrogiem udowodnili swoją wielkość. Ale w XXI wieku model bohatera z oczywistych przyczyn ulec musiał przeformułowaniu. I choć nie musimy dziś już walczyć o niepodległość czy w obronie własnych granic, to jednak czasy w jakich przyszło żyć, nie są wolne od zła i również powinny mieć swoich herosów.

Przede wszystkim w Polsce, w której w ostatnich latach nie dzieje się najlepiej z powodu złej polityki rządu i braku rozwiązywania palących problemów, które pęczniejąc, spowodować mogą już niedługo załamanie się kraju, bardzo potrzebny jest bohater lub bohaterowie, którzy byliby w stanie ponad własnymi interesami i chęcią zysku postawić dobro ogółu, którego nastroje i poczucie bezpieczeństwa w ojczyźnie są coraz gorsze.

Tysiące wielkich Polaków walczyło i umierało, często młodo, by kolejne pokolenia mogły żyć w wolności, jednak ich trud wydaje się dziś daremny, ponieważ tak bardzo upragniona i wywalczona ogromną ilością krwi niepodległość, a później demokracja, odbiega od obrazu, jaki powinni zobaczyć nasi przodkowie. Rodak traktujący rodaka jak wroga to dziś sytuacja powszechna. Potrzeba nam więc ludzi, którzy potrafią działać w życiu tak, by realizując własne cele i ambicje, nie deptali po drodze innych i nie mieli przed oczami jedynie nienasyconej chęci zysku, a próbowali stworzyć rzeczywistość, gdzie każdy będzie miał możliwość godnego życia i należytego wynagrodzenia za wykonywaną pracę.

U samych początków nowego wieku, w Polsce, która przez sto dwadzieścia trzy lata była ciemiężona, sześć lat przeżywała koszmar II wojny światowej, czterdzieści cztery lata panoszył się w niej komunizm, zaledwie dwadzieścia lat po zrzuceniu owego jarzma nie jest w najlepszym stanie. Dziś potrzeba nam bohaterów, którzy będą traktować rodaków jak braci i zamiast pogrążania ich, pomagać. Potrzebujemy paląco powrotu do zasad, które gdzieś zagubiły się w tym pędzie za pieniądzem, a które nie tylko dawniej były czymś zupełnie oczywistym, ale i są podwaliną każdego narodu.

Podobne wypracowania