Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jakich bohaterów potrzebujemy? Rozważania nad ideą bohaterstwa

Bohater to osoba, która wyróżnia się spośród innych ludzi wielką odwagą, ofiarnością, gotowością do poświęcenia własnego życia dla ogółu. Czyny takiego człowieka poświadczają jego wielkość duchową. Zarówno historia, jak i literatura zna wiele nazwisk, które funkcjonują w powszechnej świadomości jako bohaterowie: Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Stefan Batory, Michał Wołodyjowski, Prometeusz.

Najczęściej bohaterami skłonni nazywać jesteśmy zasłużonych na polu bitwy, żołnierzy, rycerzy, którzy w bezpośredniej walce z wrogiem udowodnili swoją wielkość. Ale w XXI wieku model bohatera z oczywistych przyczyn ulec musiał przeformułowaniu. I choć nie musimy dziś już walczyć o niepodległość czy w obronie własnych granic, to jednak czasy w jakich przyszło żyć, nie są wolne od zła i również powinny mieć swoich herosów.

Przede wszystkim w Polsce, w której w ostatnich latach nie dzieje się najlepiej z powodu złej polityki rządu i braku rozwiązywania palących problemów, które pęczniejąc, spowodować mogą już niedługo załamanie się kraju, bardzo potrzebny jest bohater lub bohaterowie, którzy byliby w stanie ponad własnymi interesami i chęcią zysku postawić dobro ogółu, którego nastroje i poczucie bezpieczeństwa w ojczyźnie są coraz gorsze.

Tysiące wielkich Polaków walczyło i umierało, często młodo, by kolejne pokolenia mogły żyć w wolności, jednak ich trud wydaje się dziś daremny, ponieważ tak bardzo upragniona i wywalczona ogromną ilością krwi niepodległość, a później demokracja, odbiega od obrazu, jaki powinni zobaczyć nasi przodkowie. Rodak traktujący rodaka jak wroga to dziś sytuacja powszechna. Potrzeba nam więc ludzi, którzy potrafią działać w życiu tak, by realizując własne cele i ambicje, nie deptali po drodze innych i nie mieli przed oczami jedynie nienasyconej chęci zysku, a próbowali stworzyć rzeczywistość, gdzie każdy będzie miał możliwość godnego życia i należytego wynagrodzenia za wykonywaną pracę.

U samych początków nowego wieku, w Polsce, która przez sto dwadzieścia trzy lata była ciemiężona, sześć lat przeżywała koszmar II wojny światowej, czterdzieści cztery lata panoszył się w niej komunizm, zaledwie dwadzieścia lat po zrzuceniu owego jarzma nie jest w najlepszym stanie. Dziś potrzeba nam bohaterów, którzy będą traktować rodaków jak braci i zamiast pogrążania ich, pomagać. Potrzebujemy paląco powrotu do zasad, które gdzieś zagubiły się w tym pędzie za pieniądzem, a które nie tylko dawniej były czymś zupełnie oczywistym, ale i są podwaliną każdego narodu.

Podobne wypracowania do Jakich bohaterów potrzebujemy? Rozważania nad ideą bohaterstwa