Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jakich bohaterów potrzebujemy? Rozważania nad ideą bohaterstwa

Bohater to osoba, która wyróżnia się spośród innych ludzi wielką odwagą, ofiarnością, gotowością do poświęcenia własnego życia dla ogółu. Czyny takiego człowieka poświadczają jego wielkość duchową. Zarówno historia, jak i literatura zna wiele nazwisk, które funkcjonują w powszechnej świadomości jako bohaterowie: Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Stefan Batory, Michał Wołodyjowski, Prometeusz.

Najczęściej bohaterami skłonni nazywać jesteśmy zasłużonych na polu bitwy, żołnierzy, rycerzy, którzy w bezpośredniej walce z wrogiem udowodnili swoją wielkość. Ale w XXI wieku model bohatera z oczywistych przyczyn ulec musiał przeformułowaniu. I choć nie musimy dziś już walczyć o niepodległość czy w obronie własnych granic, to jednak czasy w jakich przyszło żyć, nie są wolne od zła i również powinny mieć swoich herosów.

Przede wszystkim w Polsce, w której w ostatnich latach nie dzieje się najlepiej z powodu złej polityki rządu i braku rozwiązywania palących problemów, które pęczniejąc, spowodować mogą już niedługo załamanie się kraju, bardzo potrzebny jest bohater lub bohaterowie, którzy byliby w stanie ponad własnymi interesami i chęcią zysku postawić dobro ogółu, którego...

Podobne wypracowania