Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - bohaterowie. Charakterystyka

Tomasz Judym – Żeromski obdarzył głównego bohatera charakterystycznym rodowodem społecznym. Judym wywodzi się z warszawskiej biedoty, od podszewki zna więc nędzę i problemy ludzi biednych. Judym jest synem szewca-alkoholika. Udało mu jednak wybić się i zdobyć medyczne wykształcenie; dzięki temu styka się również ze światem bogatych salonów, na który potrafi spojrzeć z dystansem i krytycyzmem.

Główną ideą Judyma jako lekarza staje się poprawa losu ludzi biednych. Lekarz często przyjmuje swoich pacjentów nie oczekując od nich zapłaty. Pracując w sanatorium w Cisach, popada w konflikt ze swoimi przełożonymi dopominając się o polepszenie warunków życiowych dla pracujących tam robotników. Judym marzy o swojej rodzinie i założeniu domu, ale ostatecznie poświęca szczęście rodzinne na ołtarzu pracy.

Joanna Podborska – jest wrażliwa, delikatna i bardzo kobieca. Wcześnie straciła rodziców i została zmuszona do samodzielnego życia z dala od rodzinnego domu. Aby utrzymać siebie i brata Henryka, pracuje jako guwernantka panien Orszeńskich. Marzy o miłości i stworzeniu własnego domu. Darzy Judyma prawdziwym, szczerym uczuciem, jest gotowa na życie u boku lekarza. Odtrącenie przez Judyma załamuje ją.

Wiktor Judym – brat Tomasza Judyma. Jest robotnikiem, po stracie pracy zmuszony jest opuścić Polskę i w poszukiwaniu chleba wyjechać za granicę.

Korzecki – przyjaciel Tomasza Judyma, kiedyś wspólnie podróżowali po Szwajcarii. Korzecki jest znanym inżynierem, ma trzydzieści lat. Trawi go „choroba wieku” –  melancholia – popada w stany depresyjne, nie potrafi odnaleźć sensu życia. Zaprasza Judyma do Zagłębia, gdy ten traci pracę w Cisach. Korzecki mimo pomocy przyjaciela poddaje się dekadentyzmowi i odbiera sobie życie strzałem w skroń.

Jan Krzywosąd Chobrzański – administrator zakładu w Cisach, przełożony Judyma. To obieżyświat o bujnej, awanturniczej przeszłości. Jest miłośnikiem dzieł sztuki, Judym podejrzewa go także o podrabianie pewnych eksponatów i sprzedawanie ich naiwnym kupcom. Człowiek niezwykle gadatliwy i serdeczny.

Leszczykowski – pracowity kupiec, który twardo stąpa po ziemi. Ogromnego majątku dorobił się za granicą, gdzie imał się równych prac: był tragarzem, handlarzem, subiektem... Swoje pieniądze wydaje na szczytny cel – wspiera młodych utalentowanych naukowców oraz artystów. Marzy o tym, aby ucywilizować kraj i by panował w nim powszechny dobrobyt. Jego celem jest zrobienie z sanatorium w Cisach sławnego kurortu.

Podobne wypracowania do Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - bohaterowie. Charakterystyka