Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Czechowicz „Ballada z tamtej strony” - interpretacja i analiza wiersza

iersz ,,Ballada z tamtej strony” pochodzi z tomiku pod tym samym tytułem, wydanym w roku 1932. Utwór, podobnie jak cała twórczość Czechowicza, naznaczony jest piętnem katastrofizmu i tragizmu. 

Motywem przewodnim wiersza jest śmierć, o której podmiot wypowiada się „z tamtej strony”. Podmiotem lirycznym jest osoba, która prawdopodobnie nie żyje i opowiada, snuje relację o życiu, które już minęło. Będąc już po ,,tamtej stronie”, podmiot może z dystansem i obiektywizmem spojrzeć na swe życie, poznane osoby, przeżyte sytuacje. 

Ten dystans, który dzieli go od świata żywych, pozwala mu na pewne konstatacje i refleksje dotyczące życia. Otóż podmiot stwierdza, iż życie przemija za szybko, jest krótkie jak sen. 

Życie kończy się bardzo szybko, czasami człowiek nie zdąży naprawdę go przeżyć, kiedy okazuje się, że nastaje koniec. ,,Życie jest snem krótkim” jak pisze autor. Fraza ta powtórzona zostaje kilka razy, zapewne po to, by podkreślić kruchość i ulotność życia, które jest równie krótkie, co nietrwałe. 

Czechowicz w wielu swoich wierszach podejmował tematykę śmierci, zagłady, nieuchronnego odejścia z tego świata, co mogło wynikać z osobistych przeżyć poety, który brał czynny udział w wojnie polsko–bolszewickiej. Prawdopodobnie pełne okrucieństwa obrazy, których był świadkiem, towarzyszyły mu przez całe życie, bez wątpienia znajduje to odzwierciedlenie w jego twórczości. 

Podobne wypracowania do Józef Czechowicz „Ballada z tamtej strony” - interpretacja i analiza wiersza