Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” (t. 1) - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Reymont jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy żyjących na przełomie XIX i XX wieku. W jego twórczości odnajdujemy zarówno nowele, jak i powieści. Dzieła Reymonta opisują rzeczywistość, którą czytelnicy doświadczają na co dzień. Jednak pisarz czyni to akcentując niektóre płaszczyzny - jest on bystrym obserwatorem, dostrzega rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi. Na rzeczywistość patrzy przenikliwie i w taki sam sposób portretuje ją na łamach „Chłopów”. 

Akcja powieści obejmuje cztery tomy, z których każdy odnosi się do innej pory roku (jesień, zima, wiosna, lato). W przeciągu tych dziesięciu miesięcy Reymont ukazuje najważniejsze elementy życia chłopów. Tom pierwszy dotyczy jesieni. 

Reymont bogato opisuje folklor na łamach „Chłopów”. W pełni poznajemy chłopskie zwyczaje, przesądy oraz kulturę mieszkańców wsi. Dla chłopów największe znaczenie ma ziemia, albowiem to ona jest jedynym dawcą pożywienia. W „Chłopach” często ma miejsce personifikacja „Ziemi”, albowiem mówi się o niej jak o żyjącej osobie. 

Reymont w swojej powieści uwypukla dwie podstawowe płaszczyzny życia chłopów....

Podobne wypracowania