Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - charakterystyka Hanki

Hanka jest jedną z głównych postaci w dziele Reymonta pt.: „Chłopi”. Powieść „Chłopi” została napisana na początku XX wieku. Na łamach powieści, na którą składają się cztery tomy kolejno zatytułowane porami roku, ma miejsce mitologizacja wiejskiej egzystencji. 

Postać Hanki budzi w nas sympatię. Jest żoną Antka Boryny i matką dwójki dzieci. Pozostaje w cieniu męża i teścia, jednak nie przeszkadza jej to dopóki na scenie nie pojawia się Jagna. Wtedy jej relacje z mężem zdecydowanie pogorszyły się. 

Hankę cechuje zaniedbanie, tusza, pokora oraz brak odwagi - te cechy poznajemy na początku. Była bardzo troskliwa, dynamicznie i dobrze radziła sobie na gospodarce. Sponiewierana zdradą męża, okazała się bardzo troskliwą i dobrą gospodynią. Kiedy Antek przestał troszczyć się o rodzinę, Hanka wykazała się zaradnością i dumą. Potrafiła uniezależnić się od męża - po kłótni Antka z ojcem, Hanka pogodziła się z teściem i wróciła na gospodarkę. Doskonale sobie na niej radziła, mimo choroby Boryny i pobytu w więzieniu Antka gospodarstwo nie upadło.

Bohaterkę tą cechuje wiele pozytywnych, unikalnych cech. Hanka jest dobrą matką i bardzo wierną żoną. Toleruje wybryki Antka, spokojnie czeka aż mąż do niej powróci, aby móc przyjąć go na łono rodziny. Wiele ufności Hanka pokłada w Bogu, do którego modli się często. Ukoronowaniem tej postawy, postawy pełnej wierności, cierpliwości i wiary, jest wyruszenie na pielgrzymkę do Częstochowy.

Należy zwrócić uwagę na mentalność Hanki, zdeterminowaną otoczeniem, w którym się wychowała, biedą i nędzą, które nauczyły ją zaradności. Jej zachowanie zdeterminowane jest troską o dom, o męża i dzieci. W swoich działaniach nie dąży do polepszenia swojej sytuacji, wszystkie jej działania oscylują wokół pragnienia polepszenia sytuacji swojej rodziny.   

Podobne wypracowania do Władysław Reymont „Chłopi” - charakterystyka Hanki