Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - Antek Boryna - charaketerystyka

Antek Boryna jest najstarszym synem Macieja Boryny. To jeden z pierwszoplanowych bohaterów powieści Reymonta pt.: „Chłopi”. Na jego przykładzie zostaje pokazana mentalność ówczesnego człowieka, nacechowana przywiązaniem do ziemi i tradycji mimo pozornego braku szacunku do tych wartości.

Antek jest dojrzałym mężczyzną, ojcem rodziny. To przystojny, wysoki i dobrze zbudowany mężczyzna, który odziedziczył po swoim ojcu nie tylko zewnętrzne cechy, ale także wiele cech charakteru, takich jak hardość, upór i wielką odwagę. Poznajemy go jako męża Hanki i ojca dwojga dzieci - jednak Antek nie docenia swojej rodziny. Narażając siebie na nieprzychylność mieszkańców wioski, wdaje się w romans z Jagną, z którą niebawem miał zaręczyć się jego ojciec. Swoim postępowaniem zniechęca innych do siebie - osamotniony i wykpiony, przesiaduje wieczory w knajpie. 

Antek Boryna żył nie tylko w sporze z żoną, ale także nie potrafił porozumieć się z Maciejem Boryną, swoim ojcem. Głównym spornym punktem była kwestia ziemi; ojciec uparcie odmawiał przepisania jej na syna, obawiając się utraty środków do życia. Antek dowodził, że czuje się bardziej parobkiem niż panem, lecz kiedy kolejna kłótnia z ojcem nie została w porę uciszona, cała rodzina młodego Boryny znalazła się bez źródeł utrzymania. 

Kiedy Antek wplątał się w romans z Jagną, został wykluczony ze społeczności. Początkowo demonstrował, że nie liczy się z opinią innych, jednak ostatecznie przyznał rację społeczności i zgadził się na ewentualne wypędzenie dziewczyny. Ostatecznie Antek przyznaję, że ojcowizna ma dla niego ogromną wartość, zbliża się do żony i staje się dobrym gospodarzem.

Antek Boryna to postać stworzona w taki sposób, aby odzwierciedlała jak najwięcej cech przeciętnego chłopa. Jego zachowanie niejednokrotnie jest determinowane przez trudne doświadczenia, wąski światopogląd, a przy tym kierują nim żądze i pragnienia. W ostatecznym rozrachunku Antek okazuje się bohaterem przywiązanym do ziemi, szanującym tradycje i rodzinę.  

Podobne wypracowania do Władysław Reymont „Chłopi” - Antek Boryna - charaketerystyka