Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

George Orwell przeszedł do historii jako znakomity dziennikarz i nieoceniony komentator rzeczywistości społeczno-politycznej lat 40-tych XX wieku. Z jego zainteresowań już w czasie wojny powstała powiastka zatytułowana „Folwark zwierzęcy”, która w formie paraboli opisywała fałsz ideologicznych podstaw funkcjonowania Związku Sowieckiego, krytykując jednocześnie pobłażliwy stosunek Europy Zachodniej wobec totalitarnych zapędów potężnego mocarstwa. Książka doczekała się publikacji dopiero w 1945 roku, zaś w Polsce ze względu na reżimową cenzurę przez cały okres PRL-u była znana jedynie dzięki nielegalnym wydaniom tzw. „drugiego obiegu”, ukazując się oficjalnie dopiero w 1989 roku. 

Zarówno w konstrukcji fabularnej, jak i w rysunku głównych postaci dzieła nietrudno doparzyć się analogii do realnej sytuacji i najważniejszych decydentów Związku Sowieckiego z okresu współczesnego powstawaniu „Folwarku”. Analogię tę potwierdził z resztą i omówił sam Orwell w przedmowie, jaką dodano do uzupełnionego wydania powieści, zwracając uwagę na pewne nieścisłości chronologiczne, które wymógł porządek narracyjny dzieła beletrystycznego. 

Akcję powieści otwiera bunt zwierząt...

Podobne wypracowania