Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - ocena Zenona Ziembiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zenon Ziembiewicz stał się głównym bohaterem powieści Zofii Nałkowskiej z 1935 roku pt.: „Granica”. Konstrukcja jego postaci skupiła w sobie jednocześnie ogólne tendencje etyczno-moralne popularne wśród podobnych mu karierowiczów z czasów sanacji, jak również pewien indywidualny, bardzo starannie nakreślony rys psychologiczny jednostki zagubionej w skomplikowanych warunkach społecznych.

Ziembiewicz jest przedstawicielem klasy ziemiańskiej, jego rodzina posiada więc pewne zaplecze finansowe, ale kariera i zdobycie określonej pozycji pozostaje w sferze jego osobistych starań i predyspozycji. Jako nastolatek wierzył gorąco w ideały uczciwego życia i dochodzenia do rozmaitych stanowisk na drodze ciężkiej pracy i zaangażowania, w których postrzegał szansę na odcięcie się od intelektualnej i moralnej stagnacji ojca, stanowiącego dla niego pewien rodzaj antywzoru. Pierwsze lata edukacji poza rodzinną miejscowością dają mu wiarę w możliwość pięcia się w górę po społecznej drabinie przy jednoczesnym postępowaniu w zgodzie z własnymi zasadami, okres dojrzałości przynosi jednak wiele rozczarowań i wymaga kolejnych ustępstw od przyjętego w młodości kodeksu.

Pierwszym z nich staje się związek z Justyną...

Podobne wypracowania