Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Horacy „Exegi monumentum” - interpretacja i analiza ody

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Horacy zaliczany jest go grona najwspanialszych rzymskich twórców okresu starożytności. Pieśń zatytułowana „Exegi monumentum” traktowana jest jako swoisty manifest poetycki Horacego, ponieważ odnajdujemy w niej koncepcję poety oraz jego twórczości.

Horacy miał świadomość swojego talentu oraz niepowtarzalności swojej poezji. Przewidywał, iż w przyszłości cały świat pozna jego pieśni, a następnie doceni niezwykłą twórczość. „Wybudowałem pomnik” – twierdzi podmiot liryczny utworu. Pomnik symbolizuje tutaj poezję, cały artystyczny dorobek Horacego. Ma być on silny i trwały, mocniejszy od jakiejkolwiek budowli, która stoi na ziemi. Osoba mówiąca w pieśni ocenia swoją poezję jako bardzo dobrą i ma nadzieje, iż przetrwa ona wieki.

Horacy (podmiot liryczny utożsamiamy oczywiście z nim, z poetą) wierzy, iż ani czas, ani ulewne deszcze nie zniszczą jego dorobku. Tymi słowami wyraża więc nadzieję, że kolejne pokolenia będą znały i doceniały jego prace: „Oszczędzi go nawet łańcuch lat niezliczonych i mijanie wieków”. Widzimy zatem w pieśni „Exegi monumentum” zarys koncepcji poezji, która zgodnie z tymi założeniami powinna być wieczna i nieśmiertelna. Jest zadaniem jest...

Podobne wypracowania