Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Horacy „Exegi monumentum” - interpretacja i analiza ody

Horacy zaliczany jest go grona najwspanialszych rzymskich twórców okresu starożytności. Pieśń zatytułowana „Exegi monumentum” traktowana jest jako swoisty manifest poetycki Horacego, ponieważ odnajdujemy w niej koncepcję poety oraz jego twórczości.

Horacy miał świadomość swojego talentu oraz niepowtarzalności swojej poezji. Przewidywał, iż w przyszłości cały świat pozna jego pieśni, a następnie doceni niezwykłą twórczość. „Wybudowałem pomnik” – twierdzi podmiot liryczny utworu. Pomnik symbolizuje tutaj poezję, cały artystyczny dorobek Horacego. Ma być on silny i trwały, mocniejszy od jakiejkolwiek budowli, która stoi na ziemi. Osoba mówiąca w pieśni ocenia swoją poezję jako bardzo dobrą i ma nadzieje, iż przetrwa ona wieki.

Horacy (podmiot liryczny utożsamiamy oczywiście z nim, z poetą) wierzy, iż ani czas, ani ulewne deszcze nie zniszczą jego dorobku. Tymi słowami wyraża więc nadzieję, że kolejne pokolenia będą znały i doceniały jego prace: „Oszczędzi go nawet łańcuch lat niezliczonych i mijanie wieków”. Widzimy zatem w pieśni „Exegi monumentum” zarys koncepcji poezji, która zgodnie z tymi założeniami powinna być wieczna i nieśmiertelna. Jest zadaniem jest zapewnienie poecie sławy po wsze czasy, bez względu na okoliczności. Twórczość ma docierać do rzesz ludzi, odległych zakątków świata, ma przetrwać wieki.

Horacy nakreśla w utworze również obraz poety. „Nie wszystek umrę” – stwierdza pewny siebie podmiot liryczny. Człowiek, jako istota śmiertelna, musi kiedyś umrzeć i pożegnać się ze światem. Ale w przypadku artysty to jego dorobek będzie przypominał ludziom o wielkim talencie i chwale niegdyś żyjącego. Poeta odejdzie tylko ciałem, ponieważ duchem będzie obecny wśród ludzi. Każda lektura jego poezji, wszystkie dyskusje i wspomnienia o życiu poety to dowód na jego nieśmiertelność.

Horacy w odzie zaprezentował czytelnikom swoje zdanie na temat poety i jego twórczości. Dotyczyło ono przede wszystkim samego twórcy ale myślę, iż można je odnieść do wszystkich artystów świata. Muzyka, obrazy, rzeźby, filmy itd. – one także zapewniają ludziom nieśmiertelność.

Pieśń Horacego stanowi swoisty manifest poetyckości i twórcy. Warto dodać, iż marzenia artysty się spełniły, ponieważ jest on znany niemal na całym świecie, także dziś.

Podobne wypracowania do Horacy „Exegi monumentum” - interpretacja i analiza ody