Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Iliada” - Motyw pojedynku na przykładzie walki Achillesa i Hektora - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jedną z najdrastyczniejszych i najbardziej chwytających za serce scen „Iliady” jest pojedynek dwóch wojowników: Achillesa z obozu Achajów oraz Hektora, walczącego po stronie Trojan.

Pojedynek musiał się odbyć, gdyż wcześniej Hektor zabił przyjaciela Achillesa - Patroklosa, a żądny zemsty Achaj, wyzwał zwycięzcę na pojedynek. Obiektywnie rzecz biorąc, nie była to łatwa decyzja, ponieważ Achilles z przepowiedni dowiedział się, iż zginie wkrótce po śmierci Hektora. Był jednak na tyle zdeterminowany, że zemstę postawił wyżej nawet nad własne życie.

Kiedy wrogowie stanęli naprzeciwko siebie, Hektora, mimo męstwa, ogarnął strach. Achilles był bowiem w tak strasznej furii, iż każdy widząc go, musiał poczuć dreszcz przerażenia. Dodatkowo bohater posiadał piękną zbroję i niesamowitą tarczę, wykonaną na prośbę matki Achilla - Tetydy przez samego Hefajstosa.

Widząc nacierającego przeciwnika, Hektor zaczął zatem uciekać. Mężczyźni okrążyli kilka razy Troję, mijając rzekę Skamander, aż w końcu Hektor się opamiętał i stwierdził, że to bardzo niehonorowo nie zmierzyć się z przeciwnikiem, nawet jeśli ten jest silniejszy. Mężczyźni stanęli więc twarzą w twarz i rozpoczęli walkę. Wcześniej Achilles zabronił komukolwiek mieszać się do...

Podobne wypracowania