Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Spotkanie wrogów - Obraz spotkania wrogów w „Iliadzie” Homera. Opis

Cała „Iliada” oparta jest na walce dwóch zwaśnionych grup: Achajów oraz Trojan. Punktem kulminacyjnym jest pojedynek między Hektorem i Achillesem, ale istotne są także jego następstwa.

Achilles pokonując Hektora, nie miał zamiaru uszanować jego ciała. Przywiązał je do swojego rydwanu i ciągnął dookoła Troi na oczach gapiów i zrozpaczonych rodziców przegranego. Co więcej, wydał sponiewierane ciało na rozszarpanie wilkom i sępom, a starożytni Grecy wierzyli, że jeśli ktoś nie zostanie pochowany, jego dusza będzie się błąkać w zaświatach. Los ten miał stać się także udziałem Hektora.

Achaj pozostawał nieczuły również na prośby Priama - ojca Hektora, proszącego o wydanie ciała syna. Jednak Priam był tak zdeterminowany, iż zdołał przedostać się do obozu nieprzyjaciół i stanąć oko w oko z mordercą swojego syna. Prosił Achillesa, by ten pozwolił urządzić pogrzeb, jednak ten wciąż pozostał nieugięty. Priam oferował nawet pieniądze i chciał wykupić ciało syna, dopiero jednak gdy starzec skrajnie się ukorzył przed młodzieńcem i padł na kolana, zatwardziały w gniewie Achilles wzruszył się. Czytamy w „Iliadzie”, że „dwie łzy ściekły po młodych policzkach”.

Młody wojownik uświadomił sobie także zbieżność własnego położenia z hektorowym. Za nim także tęsknili rodzice i gdyby znaleźli się w położeniu Priama, zrobiliby zapewne to samo, co on. Wzruszony tą myślą Achilles, postanowił namaścić ciało wroga i z należnymi honorami wydać je Priamowi.

Opowieść o spotkaniu wrogów uczy nas, do jak wielkiego poświęcenia zdolny jest człowiek, by spełnić obowiązek wobec ukochanej osoby. Szczególnie dla Priama ważne było odzyskanie zwłok syna ze względu na religijne konsekwencje, ale z pewnością kierował się przede wszystkim czysto rodzicielskimi i moralnymi motywacjami: który z ojców zgodziłby się na okrutne zbezczeszczenie ciała syna?

Z tego względu godna docenienia jest odwaga starca, który mógł oczekiwać, iż rozwścieczony Achilles, z taką nienawiścią odnoszący się do Hektora, zechce zgładzić też jego samego. Wiedziony jednak chęcią odzyskania ciała syna zrezygnował nawet ze swej królewskiej godności i ukorzył się przed swoim wrogiem. Dowodzi to wielkiej determinacji króla. Także Achilles, który uważany był za człowieka mściwego, gwałtownego i cholerycznego, tym razem pokazał jasną stronę swojej osobowości.

Możemy się zastanawiać, czy gest wydania ciała ojcu spowodowany był rozczuleniem się nad swoją sytuacją, którą uświadomił Achillesowi zapłakany Priam (ojciec Achaja także za nim tęsknił), czy była to rzeczywista skrucha i wzruszenie się losem króla? Przyjmuje się jednak, iż to odwaga, determinacja i miłość ojcowska króla Troi pokonała oschłość serca Achillesa, który doznał przemiany wewnętrznej i z szacunkiem namaścił ciało Hektora, po czym wydał je Priamowi.

Podobne wypracowania do Spotkanie wrogów - Obraz spotkania wrogów w „Iliadzie” Homera. Opis