Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Spotkanie wrogów - Obraz spotkania wrogów w „Iliadzie” Homera. Opis

Cała „Iliada” oparta jest na walce dwóch zwaśnionych grup: Achajów oraz Trojan. Punktem kulminacyjnym jest pojedynek między Hektorem i Achillesem, ale istotne są także jego następstwa.

Achilles pokonując Hektora, nie miał zamiaru uszanować jego ciała. Przywiązał je do swojego rydwanu i ciągnął dookoła Troi na oczach gapiów i zrozpaczonych rodziców przegranego. Co więcej, wydał sponiewierane ciało na rozszarpanie wilkom i sępom, a starożytni Grecy wierzyli, że jeśli ktoś nie zostanie pochowany, jego dusza będzie się błąkać w zaświatach. Los ten miał stać się także udziałem Hektora.

Achaj pozostawał nieczuły również na prośby Priama - ojca Hektora, proszącego o wydanie ciała syna. Jednak Priam był tak zdeterminowany, iż zdołał przedostać się do obozu nieprzyjaciół i stanąć oko w oko z mordercą swojego syna. Prosił Achillesa, by ten pozwolił urządzić pogrzeb, jednak ten wciąż pozostał nieugięty. Priam oferował nawet pieniądze i chciał wykupić ciało syna, dopiero jednak gdy starzec skrajnie się ukorzył przed młodzieńcem i padł na kolana, zatwardziały w gniewie Achilles wzruszył się. Czytamy w „Iliadzie”, że „dwie łzy ściekły po młodych policzkach”.

Młody wojownik uświadomił sobie także...

Podobne wypracowania