Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gall Anonim „Kronika” - charakterystyka Bolesława Chrobrego na podstawie „Kroniki” Gall Anonim

Według legend, odwaga i sprawiedliwość Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski - dorównywała wyłącznie jego szczodrość. Wszak w przekazach ludowych król oddał płaszcz ubogiemu, by ten zabrał ze skarbca tyle kosztowności, ile tylko starczy sił. Chrobry był jednym z trzech kluczowych bohaterów „Kroniki” Galla Anonima, jednak to jego Francuz opisał w sposób najpochlebniejszy.  Z chrztu Bolesław, z serca - Chrobry.

Nazwa mogłaby sugerować, iż kronika stanowić będzie chronologiczny zapis dziejów naszego narodu. I w rzeczy samej - tak jest. W swym trzyczęściowym dziele Gall kreuje postać wybitnego wodza i wielkiego przywódcy. Król chwalony jest w tym dziele za swą wyjątkową miłość do poddanych, cechuje go wielka mądrość i roztropność, a jego sprawiedliwość nie zna miary. W męstwie nie ma sobie równych, jest waleczniejszy niż dziesięciu wojowników razem wziętych. Czy to przesada? Być może lekka. Jednak właśnie w ten sposób autor sławi władcę, przejaskrawia jego szlachetność, na margines spycha zwykłe ludzkie przywary, od których Chrobry pewnie wcale nie był wolny.

Wiele fragmentów potwierdza to szczególne - momentami wręcz przesadne - kreślenie przez Galla doskonałości Chrobrego: „chlubne imię…”, „władza jego sławna i potężna…”, „wielki Bolesław…”. Takie zabiegi sprawiały, że w oczach ludu władca stawał się doskonały. Logicznie rzecz biorąc - wiara poddanych w wybranego przywódcę, jego cnoty oraz najlepsze chęci, istotnie jest w stanie uczynić go wybranym.

Chrobry na kartach „Kroniki” Galla olśniewa swoją świętością i doskonałością życia duchowego,  dbałością o państwo i obywateli, obyczajowością i rycerskością. Tyle doskonałości w jednej osobie - aż trudno uwierzyć. Lecz dzieło historii pozostawmy historykom. Trzeba pamiętać, iż „Kronika” jest również dziełem literackim.

Podobne wypracowania do Gall Anonim „Kronika” - charakterystyka Bolesława Chrobrego na podstawie „Kroniki” Gall Anonim