Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gall Anonim „Kronika” - charakterystyka Bolesława Chrobrego na podstawie „Kroniki” Gall Anonim

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Według legend, odwaga i sprawiedliwość Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski - dorównywała wyłącznie jego szczodrość. Wszak w przekazach ludowych król oddał płaszcz ubogiemu, by ten zabrał ze skarbca tyle kosztowności, ile tylko starczy sił. Chrobry był jednym z trzech kluczowych bohaterów „Kroniki” Galla Anonima, jednak to jego Francuz opisał w sposób najpochlebniejszy.  Z chrztu Bolesław, z serca - Chrobry.

Nazwa mogłaby sugerować, iż kronika stanowić będzie chronologiczny zapis dziejów naszego narodu. I w rzeczy samej - tak jest. W swym trzyczęściowym dziele Gall kreuje postać wybitnego wodza i wielkiego przywódcy. Król chwalony jest w tym dziele za swą wyjątkową miłość do poddanych, cechuje go wielka mądrość i roztropność, a jego sprawiedliwość nie zna miary. W męstwie nie ma sobie równych, jest waleczniejszy niż dziesięciu wojowników razem wziętych. Czy to przesada? Być może lekka. Jednak właśnie w ten sposób autor sławi władcę, przejaskrawia jego szlachetność, na margines spycha zwykłe ludzkie przywary, od których Chrobry pewnie wcale nie był wolny.

Wiele fragmentów potwierdza to szczególne - momentami wręcz przesadne - kreślenie przez...

Podobne wypracowania