Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ideał władcy w średniowieczu - Ideał władcy przedstawiony w „Kronice” Galla Anonima

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kronika” Galla Anonima jest dziełem wiekopomnym i bezcennym dla historii, literatury i sztuki polskiej. Trzeba jednak wspomnieć, że Gall Anonim ubarwił historię, okraszając ją sporą dawką „beletrystyki”. Mimo to - ta skromna pod względem rozmiarów - pozycja literacka dostarcza nam,  Polakom, niewypowiedzianie wprost cennej wiedzy na temat początków państwowości. Choć nie znamy autora dzieła („Gall” wskazuje tylko na francuskie pochodzenie autora kroniki, nie jest imieniem), „Kronika” jest jednym z najważniejszych wczesnych tekstów naszej kultury.

Dzieje narodu polskiego i dokładny życiorys trzech wielkich władców stanowi motyw przewodni dzieła. Bolesław Chrobry, Bolesław Śmiały i Bolesław Krzywousty to trzej wspaniali przywódcy, na których skupia się przekaz Galla. Artysta opisał Królestwo Polskie jako krainę zamożną i dobrze rządzoną. Nie mogło być inaczej - Polska była w tamtych czasach potęgą militarną i gospodarczą. W oczach kronikarza wszyscy trzej królowie, szczególnie zaś Bolesław Chrobry, to wspaniali władcy, który doskonale radzą sobie z polityką wewnętrzną i zagraniczną. 

A jak opisuje Gall ideał władcy? Odwaga i męstwo, roztropność,...

Podobne wypracowania