Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Antygona” - charakterystyka Antygony z elementami rozprawki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miliony wyrazów zapisano już o Antygonie. Można by zażartować: biedna nieboszczka - my, ludzie dwudziestego pierwszego wieku, nie dajemy jej spocząć w spokoju. Wciąż ją dręczymy, przywołujemy w literackich seansach spirytystycznych, by ją ponownie ułaskawić albo ponownie obciążyć winą. Winna czy niewinna? Jak każdy człowiek: winna i niewinna, zależnie od oskarżyciela i obrońcy. Tysiące stron opiewa Antygonę, tysiące ją karci. Jedni swym piórem zrobili to doskonale, inni w sposób amatorski i odtwórczy. Niech i mnie będzie wolno na kilka chwil „zbudzić” tę śpiącą od wieków bohaterkę.

Jak doskonale wiadomo, Antygona poczęła się z matki swojej, Jokasty, i ojca i swojego brata, Edypa (męża i syna Jokasty). Nie należy się dziwić - czasy, w których mity powstawały, były czasami bogów, a także wspaniałych pisarzy i przebogatej wyobraźni, która pozwalała twórcom  spisywać najoryginalniejsze dzieła, nie tylko w celu rozbudzenia ciekawości słuchaczy, ale także - jak to dzieje się w przypadku tragedii Sofoleksa - udzielenia im wskazówek moralnych.

Wiadomo nam również, iż Antygona miała siostrę, Ismenę, a także braci: Polinejkesa i Eteoklesa. Ojcem ich był zaś nie kto inny, jak potężny...

Podobne wypracowania