Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Ignacy Kraszewski „Stara baśń” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Stara baśń” zazwyczaj nazywana jest powieścią historyczną, nie można jednak zapominać, że bardzo wiele w niej elementów fikcyjnych i fantastycznych. Mimo tego, utwór stanowi doskonały obraz prasłowiańskich tradycji i wierzeń.

Książka przedstawia dzieje plemion słowiańskich. Są to czasy prehistoryczne, a Polska jako państwo jeszcze nie istnieje. Władzę nad jednym z największych plemion sprawuje Popiel. Jest to władca zły, okrutny i agresywny, który pragnie korzyści wyłącznie dla siebie. Jego żona, z pochodzenia Niemka, również nie dba o interesy oraz los poddanych. Największym marzeniem Popiela i Brunhildy jest uzyskanie władzy nad wszystkimi słowiańskimi plemionami.

Nie jest to jednak proste, ponieważ odważni kmiecie dzielnie bronią swoich terenów. Ta walka jest bardzo niebezpieczna, Popiel bowiem zamierza poprosić o wsparcie stronę niemiecką. Mimo zagrożenia, Słowianie na czele ze swoimi kmieciami stają do walki. Ostatecznie zwyciężają, a pokonany Popiel ginie.

Jako jeden z wątków, Kraszewski ukazuje również historię miłości młodego kmiecia i pięknej dziewczyny, Dziwy. Początkowo nie chciała ona Gerdy za męża, uważała, iż jej przeznaczeniem jest służba Bogu. Wtedy młodzieniec ją porywa, zaś dziewczyna...

Podobne wypracowania