Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Księga Koheleta - Przesłanie zawarte w Księdze Koheleta - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Koheleta jest intrygującym i kontrowersyjnym tekstem biblijnym. „Marność nad marnościami, wszystko marność” - to jeden z najbardziej charakterystycznych fragmentów tego utworu. Wydaje się, iż Kohelet widzi wszystko w czarnych barwach. Jednak, jeżeli bliżej przyjrzeć się temu zapisowi, okaże się, iż jest to błędne założenie.

Odbiór tego dzieła przygnębia oraz wprowadza w stan zastanowienia nad otaczającym nas światem. Konstrukcja tekstu jest tak sugestywna, że pozwala wcielić się w autora. Rozważania Koheleta sprowadzają się do poszukiwania sensu i szczęścia w życiu doczesnym. Jest tylko marność... Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem? Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi, a Ziemia trwa po wszystkie czasy. Cały świat wydaje się być tylko rodzajem kary dla człowieka, który choćby nie wiadomo jak się starał, nigdy nie osiągnie szczęścia i spełnienia. Kohelet porusza w swoim traktacie najważniejsze pytanie, które ludzkość zadaje sobie od wieków. Co ja tutaj robię i po co? Po co mam pracować, uczyć się, starać, skoro i tak wszystko przeminie i nic mi z tego nie przyjdzie?! Jest to wołanie człowieka o pomoc, o nadzieję, którą można odnaleźć tylko w istocie wyższej, jaką...

Podobne wypracowania