Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis tarczy Achillesa w „Iliadzie”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Achilles, jeden z głównych bohaterów „Iliady” Homera, pożycza swojemu przyjacielowi - Patroklesowi ­- zbroję. Ten jednak ginie w walce, a Achilles nie może już odzyskać swojego ekwipunku. Z pomocą przychodzi mu matka - Tetyda, która idzie z prośbą do Hefajstosa - boga ognia i kowali - prosząc o sporządzenie nowej zbroi dla syna.

Opis wykonywanej przez Hefajstosa pracy jest bardzo plastyczny. Czytamy o dwudziestu piecach, w których bóg przetapia złoto, srebro i cynę, by wyrobić z nich pancerz dla Achillesa.
   
Tarcza jest potrójnie okolona złotem i składa się z pięciu blach, odpowiadających pięciu tematom.

Homer mówi najpierw o głównych składnikach, z których składa się świat. Są to: gleba, ocean oraz ciała niebieskie: „Księżyc i nieba w gwiazdach ozdobna korona, Plejady i Hyjady, i moc Oryjona” . Plejady były to córki Atlasa i okeanidy Plejone. Ścigane przez Oriona zostały wybawione przez Zeusa, który przemienił je w gwiazdy i umieścił na niebie. Hyjady natomiast to gwiazdozbiór znajdujący się w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy.

Następnie czytamy o dwóch miastach. W jednym z nich odbywają się „gody weselne”,...

Podobne wypracowania