Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis tarczy Achillesa w „Iliadzie”

Achilles, jeden z głównych bohaterów „Iliady” Homera, pożycza swojemu przyjacielowi - Patroklesowi ­- zbroję. Ten jednak ginie w walce, a Achilles nie może już odzyskać swojego ekwipunku. Z pomocą przychodzi mu matka - Tetyda, która idzie z prośbą do Hefajstosa - boga ognia i kowali - prosząc o sporządzenie nowej zbroi dla syna.

Opis wykonywanej przez Hefajstosa pracy jest bardzo plastyczny. Czytamy o dwudziestu piecach, w których bóg przetapia złoto, srebro i cynę, by wyrobić z nich pancerz dla Achillesa.
   
Tarcza jest potrójnie okolona złotem i składa się z pięciu blach, odpowiadających pięciu tematom.

Homer mówi najpierw o głównych składnikach, z których składa się świat. Są to: gleba, ocean oraz ciała niebieskie: „Księżyc i nieba w gwiazdach ozdobna korona, Plejady i Hyjady, i moc Oryjona” . Plejady były to córki Atlasa i okeanidy Plejone. Ścigane przez Oriona zostały wybawione przez Zeusa, który przemienił je w gwiazdy i umieścił na niebie. Hyjady natomiast to gwiazdozbiór znajdujący się w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy.

Następnie czytamy o dwóch miastach. W jednym z nich odbywają się „gody weselne”, a małżonkowie właśnie wychodzą ze świątyni, obok której jest rynek, na którym toczy się kłótnia o winę za zabójstwo. W drugim mieście trwają przygotowania do wojny. Jest to Troja starająca się odeprzeć ataki Greków.

Kolejnym wyrzeźbionym przez Hefajstosa elementem było pole, na którym pracują rolnicy zbierając zboże, podczas gdy nieopodal woźni przygotowują posiłek dla zbieraczy.

Czwartą część stanowią winnice, po których przechadza się wesoła młodzież. Opisany zostaje też napad lwów na dorodne woły oraz dolina z tańczącymi dziewczętami i chłopcami. Wszystkie te obrazy otacza piąty pas - pas wody, czyli Okeanos.

Po wykonaniu tarczy, Hefajstos sporządza jeszcze pancerz, „ciężką, mocną” przyłbicę ze złota i z kitą na czubku oraz buty z cyny.

Podobne wypracowania do Opis tarczy Achillesa w „Iliadzie”