Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ajschylos „Prometeusz skowany” - Motyw cierpienia w „Prometeuszu skowanym”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym i tytułowym zarazem bohaterem tragedii Ajschylosa pt. „Prometeusz skowany” jest tytan przybity do skał Kaukazu z powodu podarowania ludziom wykradzionego z rydwanu boga Słońca ognia. Tak ukarany, znajduje się w centrum wydarzeń omawianej tragedii, ponieważ różne osoby odwiedzają go, by go pożałować, skarcić, napomnieć lub o coś zapytać.

Tytan znajduje się w okropnym położeniu. Z dramatu dowiadujemy się, że nieszczęśnika krępują nie tylko kajdany, lecz także jego klatka piersiowa przebita została na wylot i przytwierdzona do skały.

Na marginesie można zaznaczyć, iż sytuacja uwięzionego Prometeusza jest zaskakująco zbieżna z historią ukrzyżowanego Chrystusa, który także został niesłusznie skazany i przybity do krzyża cierpiał za dobro ludzkości. Przebito Mu także bok, który to motyw pojawia się właśnie u Ajschylosa.

Prometeusz cierpi także psychicznie. Kiedy zbliżają się do niego Okeanidy, zdezorientowany myśli, że to jacyś wrogowie. Wszędzie dostrzega niebezpieczeństwo, jest wystraszony i zagubiony.

Tytana odwiedzają więc Okeanidy, następnie sam Okeanos oraz Io. Wszystkim istotom Prometeusz skarży się na swoje tragiczne położenie, wielkie cierpienie i narzeka na niesprawiedliwość Zeusa. Jest jednak na...

Podobne wypracowania