Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Odyseja” - Elementy fantastyczne w „Odysei” Homera

„Odyseja”, jeden z najważniejszych eposów literatury europejskiej, jest dziełem literackim,w którym odnaleźć możemy całą gamę elementów fantastycznych. Homer, wprowadzając do niej ułudę, mary i fantastykę, w innowacyjny sposób przedstawił nowy sposób percepcji rzeczywistości.

„Odyseja” jest nie tylko przygodową opowieścią o wielkiej podróży. Czytana może być także jako niesamowita, pełna niezwykłych postaci i zdarzeń historia science-fiction, a jednocześnie świadectwo potrzeby kreowania nieistniejących światów, mogących służyć współczesnym nie tylko jako rozrywka, lecz również nauka, ponieważ każda z zaprezentowanych historii jest synonimem i alegorią odnoszącą się do życia ludzkiego.

Przykładem jest przygoda z jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i najdziwniejszych postaci epopei - cyklopem Polifemem, który uwięził Odysa i jego towarzyszy. Przebiegłość bohatera i jego wynalazczość, dzięki której uwolnił wszystkich z pułapki, może być wzorcem postępowania dla każdego, zmagającego się z pozornie nieprzezwyciężalną przeszkodą.

Następnym fantastycznym wrogiem Odysa jest Calipso, która - ponętna i zalotna, chce go zatrzymać na wyspie i nie dopuścić do jego powrotu do żony.

Kolejnymi uwodzicielskimi postaciami są syreny. Nie są to jednak kobiety-ryby, jak przedstawia je zwykle kultura popularna, ale kobiety-ptaki, które swoim głosem zwabiają żeglarzy na mielizny i okoliczne rafy. Nasz bohater, aby nie poddać się ich urokowi, wpada na pomysł zaklejenia uszu woskiem, by w ten sposób nie słyszeć zwodniczego śpiewu.

We wszystkich przygodach dostrzec możemy inteligencję i spryt bohatera, który z każdej opresji wychodzi zwycięsko właśnie dzięki swojej rozwadze i mądrości. Fantastyczne postacie są więc tylko pretekstem do ukazania jego siły i - co najważniejsze - bystrości.

Podobne wypracowania do Homer „Odyseja” - Elementy fantastyczne w „Odysei” Homera