Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Odyseja” - Elementy fantastyczne w „Odysei” Homera

„Odyseja”, jeden z najważniejszych eposów literatury europejskiej, jest dziełem literackim,w którym odnaleźć możemy całą gamę elementów fantastycznych. Homer, wprowadzając do niej ułudę, mary i fantastykę, w innowacyjny sposób przedstawił nowy sposób percepcji rzeczywistości.

„Odyseja” jest nie tylko przygodową opowieścią o wielkiej podróży. Czytana może być także jako niesamowita, pełna niezwykłych postaci i zdarzeń historia science-fiction, a jednocześnie świadectwo potrzeby kreowania nieistniejących światów, mogących służyć współczesnym nie tylko jako rozrywka, lecz również nauka, ponieważ każda z zaprezentowanych historii jest synonimem i alegorią odnoszącą się do życia ludzkiego.

Przykładem jest przygoda z jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i najdziwniejszych postaci epopei - cyklopem Polifemem, który uwięził Odysa i jego towarzyszy. Przebiegłość bohatera i jego wynalazczość, dzięki której uwolnił wszystkich z pułapki, może być wzorcem postępowania dla każdego, zmagającego się z pozornie nieprzezwyciężalną przeszkodą.

Następnym fantastycznym wrogiem Odysa jest Calipso, która - ponętna i zalotna, chce go zatrzymać na wyspie i nie dopuścić...

Podobne wypracowania