Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Iliada” - charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Achilles i Hektor to dwaj główni bohaterowie wielkiego eposu Homera - „Iliady”. W bitwie trojańskiej mężczyźni działali w przeciwnych obozach: Hektor po stronie Troi, natomiast Achilles po stronie Achajów. Staczali ze sobą pojedynki, brali czynny udział w bitwie, musieli dokonywać wyborów moralnych. W tych oraz innych problematycznych sytuacjach ujawniały się cechy ich charakterów.

Achilles był synem króla Peleusa oraz nimfy Tetydy. Wychowywał go centaur Chiron - najmądrzejszy ze wszystkich centaurów, który był także nauczycielem m.in. Jazona czy Heraklesa. Znany jest mit, który opowiada o zabiegu Tetydy, mającym uchronić jej syna przed śmiertelnością. Tuż po urodzeniu Achillesa zanurzyła go ona w Styksie, czyniąc go odpornym na wszystkie ciosy. Tylko pięta, za którą trzymała go matka, pozostała wrażliwa, co przyczyniło się do późniejszej śmierci bohatera.

Hektor natomiast był najstarszym synem Priama i Hekaty. Ożeniony z Andromachą, miał z nią synka Astyanaksa. Niestety losy całej rodziny były tragiczne: kobieta stałą się niewolnicą syna Achillesa, Antyanaks natomiast został zrzucony z murów miejskich przez Odyseusza.

Achilles jest w „Iliadzie” przedstawiany...

Podobne wypracowania