Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Gloria victis” - znaczenie tytułu utworu. Opracowanie

„Gloria victis” to z łaciny „Chwała zwyciężonym”. Na końcu utworu okrzyk ten niesie wiatr, po wysłuchaniu opowieści o bohaterstwie oddziału powstańczego, który walczył z armią carską w 1863 roku, w czasie powstania styczniowego. Oddział toczył boje na Polesiu, w lasach horeckich. Jego dowódcą był Romuald Traugutt, późniejszy dyktator powstania.

Powstańcy ukrywali się w lasach, bo nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom carskim. Polegli w walnej bitwie, osaczeni przez Moskali. W lesie znajduje się ich zapomniana mogiła. Nie pamięta o niej nikt, z wyjątkiem rosnących dookoła drzew. To one opowiadają wiatrowi dzieje oddziału.

Tworzyli go mieszkańcy okolicznych miejscowości, ludzie młodzi, niedoświadczeni w walce, którzy ruszyli na pomoc powstańcom, bo wiedzieli, że warto oddać swoje życie dla ojczyzny. Jeden z bohaterów, Marian Tarłowski, jest młodym naukowcem, który poświęcił karierę i ruszył na tereny Litwy, by uczyć prostych ludzi. Taka postawa to ucieleśnienie idei pozytywizmu, pracy u podstaw. Kiedy wybucha powstanie, Marian zostawia swoją siostrę, najbliższą mu osobę i rusza do lasu. Razem z nim wyrusza Jagmin, przedstawiciel znakomitego litewskiego rodu.
Eliza Orzeszkowa opisuje...

Podobne wypracowania