Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miłość niejedno ma imię - rozważania w oparciu o „Dzieje Tristana i Izoldy”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miłość jednoznacznie kojarzy się z emocją łączącą zakochane pary, które pokonują wszelkie przeciwności losu, aby złączyć się ze sobą na zawsze. W oparciu o „Dzieje Tristana i Izoldy” można zaobserwować różne oblicza miłości, o czym chciałbym napisać w moim wypracowaniu.

Zaczynając od najbardziej oczywistego aspektu... Wzajemna miłość dwojga kochanków - Tristana i Izoldy Złotowłosej. Jest to przykład typowej, stereotypowej miłości kobiety i mężczyzny. Można odnaleźć w niej namiętność, gniew, skrajne emocje i wzajemne poświęcenie. Ich miłość została oparta o wzorce stricte średniowieczne (feudalne). Mężczyzna oświadczając się kobiecie, składał swoiste lenno. Zobowiązywał się do wierności, służebności oraz miłości wobec swojej wybranki. Ta przyjmowała oświadczyny poprzez wręczenie adoratorowi pierścienia i pocałunek składany na jego czole. Oczywiście, mężczyzna oczekiwał w zamian także wierności oraz opiekuńczości, czego dowodem jest okrzyk Tristana- „na potężnego i wspaniałego Boga, zaklinam cię: jeśli kiedy wyślę poselstwo do ciebie, uczyń, coć przykażę!” -  oraz odpowiedź Izoldy - „miły Tristanie, z chwilą gdy ujrzę pierścień z zielonego jaspisu, ani wieża, ani mur, ani warowny zamek nie przeszkodzą mi spełnić woli...

Podobne wypracowania