Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Porównanie „Sonetów do Laury” Petrarki z wybranymi współczesnymi erotykami

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sonety do Laury” to unikalny cykl powstały w średniowieczu. W XIV wieku miłość do kobiety nie stanowiła tematu „wysokiej” poezji, zdominowanej przez twórczość religijną i moralizatorską. Osobiste wyznania stanowiły domenę pieśni trubadurów. Petrarka pisał miłosne wiersze w języku włoskim, uważanym za bardziej odpowiedni do tego celu, niż górnolotna łacina, w której dzieła poświęcano przede wszystkim Bogu. Sam poeta, dziś znany przede wszystkim jako autor „Sonetów do Laury”, swój zbiór zatytułował skromnie „Fragmenty w języku pospolitym”.

Współcześnie tematyka miłosna cieszy się takim samym uznaniem, jak jakakolwiek inna. Jednak zmianie uległo jej znaczenie, a także forma i treść. Sonety Petrarki charakteryzuje kunsztowna budowa, warunkująca wymowę wiersza. Zawierają po cztery strofy. Dwie pierwsze liczące po cztery wersy i dwie kolejne – po trzy. Ściśle określony jest też układ rymów. Ponadto można również dostrzec prawidłowość dotyczącą układu treści: strofy czterowersowe mają na ogół charakter opisowy, zaś dwie ostatnie strofy, są raczej refleksyjne. Tak rygorystyczna forma, nazwana właśnie od twórczości Petrarki, sonetem włoskim,...

Podobne wypracowania