Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

François Villon „Wielki testament” - François Villon jako poeta miłości i śmierci - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Piętnastowieczny poeta, François Villon, znany jest przede wszystkim jako autor poetyckiej autobiografii, czyli „Wielkiego testamentu”. Bohater-narrator raz jest pokornym grzesznikiem, innym razem - sarkastycznym sędzią rzeczywistości. Jak sam pisze, utwór powstał po opuszczeniu przez niego więzienia, przejawia się w nim gorycz, poczucie krzywdy i zmarnowanego czasu oraz radość z odzyskanej wolności i piękne wspomnienia miłości. Jest to obszerny utwór pełen kontrastów, w którym miłość przeplata się ze śmiercią, a śmiech ze łzami.

Już sam tytuł nasuwa skojarzenia ze śmiercią, testament to wyraz ostatniej woli umierającego. W tym kontekście to próba podsumowania swojego życia, ale też ocena czasów, w jakich to życie musiało się potoczyć. Pisząc „Wielki testament”, Villon miał trzydzieści lat, nie można powiedzieć, że był starym człowiekiem, nawet jak na średniowieczne realia (przypomnijmy, że Dante w „Boskiej komedii” pisze „w życia wędrówce na połowie czasu”, mając lat 35). A jednak ze słów narratora „Wielkiego testamentu” przebija ogromna nostalgia, uczucie zmarnowanej młodości i poczucie zbliżającej się śmierci. Bohater czuje upływ czasu, nieustannie...

Podobne wypracowania