Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Król Edyp - bohater dobry czy zły? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gdyby zapytać sto osób, czy we własnych oczach są dobrymi ludźmi, prawie wszyscy odpowiedzieliby twierdząco, przekonani o dobroci swojego serca. Gdyby zapytać sąsiadów i znajomych tych osób - jaki byłby wyrok? Na pewno zależałby od najdrobniejszych rzeczy, nieistotnych szczegółów, które komuś zapadły w pamięć dawno temu.

Dobro i zło to pojęcia tak samo względne, jak daleko i blisko, ciepło i zimno, długo i krótko. Zależą od wielu czynników, sytuacji, a przede wszystkim od tego, kto wydaje osąd. Nie ma uniwersalnych prawideł i nieomylnego kryterium, na podstawie którego opinia uznana byłaby za jedynie słuszną. Każdy jest dobry tak samo, jak każdy jest zły.

Fakt, że Edyp jest bohaterem, nie budzi żadnych wątpliwości. Jest bohaterem mitycznych eposów, jest także bohaterem dla starożytnych mieszkańców Teb, który pokonał Sfinksa. Pozostaje jednak pytanie, czy jest on dobrym bohaterem, czy złym. Pytanie zawsze aktualne i zawsze powtarzane. Losy Edypa, a także koleje jego życia, są nam dobrze znane. Pierwsze, czyli losy, to okoliczności, jakie wiodły go przez miejsca i czasy, by doprowadzić do kolei życia, w których musiał dokonywać wyborów, decydować i wpływać na przyszłość...

Podobne wypracowania