Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Król Edyp oraz Makbet - charakterystyka porównawcza Makbeta i Edypa

Charakterystyka postaci niesie ze sobą bardzo poważne niebezpieczeństwo: wśród niezawodnie subiektywnych opinii i osądów, charakteryzowana postać otrzymuje określone cechy i przywary, których w rzeczywistości może nie posiadać. Z drugiej strony, ujmuje się inne istotne elementy jej charakteru, które w wyniku pominięcia przypadkowego lub celowego odchodzą w zapomnienie. Charakterystyka porównawcza to jeszcze większe ryzyko popełnienia wykroczenia przeciw literaturze. Wszak w przypadku porównania sama koncepcja wymusza znalezienie podobieństw i różnic. A co się dzieje w sytuacji, gdy tych podobieństw prawie nie ma, a zostają różnice? Czy nadal jest to charakterystyka porównawcza?

Mityczny król Teb i szlachcic z dworu angielskiego. Dzieli ich okres około dwóch tysięcy lat: to czas między początkami znanej nam kultury i sztuki wywodzącej się z Grecji, a połową minionego milenium. Dzieli ich coś jeszcze: pierwszy jest wcieleniem archetypicznych zachowań, które służyły i zawsze służyć będą umoralnieniu tych, którzy czytają, drugi miał swój pierwowzór, oryginał, istniał naprawdę, a część jego losów zgadzałaby się z tym, co opisał poeta.

Edyp - członek rodziny królewskiej, szlachecka krew - zabił króla. Makbet, człek zacny i szlachetny – zabił króla. Losy świata nie znają nazbyt wielu królobójców; w tym sensie jak najbardziej widać podobieństwo. Ale najważniejsze, że obaj stali się marionetkami, zabawkami w rękach okrutnego losu. Pierwszemu wyrocznia zapowiedziała, że zabije, o drugim trzy wiedźmy mówią : „Makbet z naszych ust dowie się o swych losach”. Zadecydowano i ustanowiono za nich, zamiast nich: wasze czyny będą tym, czym los zechce je uczynić. Igraszki w dłoniach bogów, maszyny w rękach zbrodni.

Edyp, człowiek z ciała i krwi, człowiek ze słabościami i siłą, marzeniami i ułomnościami, zachował sumienie. Sumienie wiedzie jego dłoń po nóż, którym wydłubuje sobie oczy. Nie chce więcej widzieć zła, którego źródłem stał się dawno temu. Makbet także był targany wyrzutami i wątpliwościami, znacznie większymi niźli władca Teb. Parafrazując jednego z krytyków: człek o przeciętnej inteligencji miał w sobie niezgłębioną wrażliwość człowieka epoki Szekspira.

Lecz tu nadchodzi kres podobieństw. To nie Makbeta, ale jego żonę dotknął obłęd. Edyp dokonał żywota w samotności (ale spokojnej), odszedł w wyznaczonym czasie i godzinie, natomiast miecz na Makbeta podniósł inny człowiek, a losowi temu towarzyszyły wydarzenia niezwykłe, podobnie jak bogatą była oprawa wydarzeń politycznych dziejących się dokoła. Wreszcie to nie chęć czy żądze pchnęły Edypa do zbrodni na ojcu, lecz ślepy los i przypadek, za którymi stali okrutni bogowie. Wiktorianina do popełnienia morderstwa pchały własne ambicje napędzane jeszcze większymi ambicjami przysłowiowej już Lady Makbet.

Słabość jednego i drugiego, jak i fatum wiszące nad głowami i nie dające się oszukać – to łączy i splata losy dwóch nieszczęśników, dwóch morderców o wielkiej niesławie w dziejach literatury. Więcej, znacznie więcej ich dzieli, lecz jaki jest sens wykazywania różnic, gdy każdy jest inny, różny? Czasami to my, ludzie, kształtujemy swoją przyszłość, swoje jutro, decydujemy o tym, co się stanie i jak się to stanie. Ale czasami los, fatum czy bogowie albo zła Fortuna chcą zmienić wszystko, pokierować bieg świata wedle własnego uznania. Wówczas rodzi się Edyp albo Makbet.

Podobne wypracowania do Król Edyp oraz Makbet - charakterystyka porównawcza Makbeta i Edypa