Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Król Edyp oraz Makbet - charakterystyka porównawcza Makbeta i Edypa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charakterystyka postaci niesie ze sobą bardzo poważne niebezpieczeństwo: wśród niezawodnie subiektywnych opinii i osądów, charakteryzowana postać otrzymuje określone cechy i przywary, których w rzeczywistości może nie posiadać. Z drugiej strony, ujmuje się inne istotne elementy jej charakteru, które w wyniku pominięcia przypadkowego lub celowego odchodzą w zapomnienie. Charakterystyka porównawcza to jeszcze większe ryzyko popełnienia wykroczenia przeciw literaturze. Wszak w przypadku porównania sama koncepcja wymusza znalezienie podobieństw i różnic. A co się dzieje w sytuacji, gdy tych podobieństw prawie nie ma, a zostają różnice? Czy nadal jest to charakterystyka porównawcza?

Mityczny król Teb i szlachcic z dworu angielskiego. Dzieli ich okres około dwóch tysięcy lat: to czas między początkami znanej nam kultury i sztuki wywodzącej się z Grecji, a połową minionego milenium. Dzieli ich coś jeszcze: pierwszy jest wcieleniem archetypicznych zachowań, które służyły i zawsze służyć będą umoralnieniu tych, którzy czytają, drugi miał swój pierwowzór, oryginał, istniał naprawdę, a część jego losów zgadzałaby się z tym, co opisał poeta.

Edyp - członek rodziny...

Podobne wypracowania