Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dante „Boskia komedia” - bohaterowie. Charakterystyka

„Boska komedia” Dantego Alighieri to poemat zawierający wiele symboli oraz alegorii. Nawet same postacie pojawiające się na kartach książki mogą być zaszyfrowanym symbolem, a jego odczytaniem musi zająć się sam czytelnik. W utworze Dantego występuje cała galeria postaci, jednak najważniejszą z nich jest sam Bóg. To właśnie na wyraziście zarysowanych postaciach opiera się siła całej powieści poetyckiej. „Boska komedia” to tak naprawdę wzruszające i pouczające, monumentalne dzieło o człowieku i jego drodze do Boga.

Głównym bohaterem księgi jest Dante. To około 35-letni mężczyzna (w średniowieczu ten wiek oznaczał człowieka będącego na półmetku życia):
„W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu”.

Dante był człowiekiem grzesznym i wątpiącym. Cierpiał po śmierci swojej ukochanej z lat młodości – Beatrice. Jego wędrówka do odnalezienia samego siebie rozpoczęła się, kiedy zabłądził w lesie (symbol grzechu i hulaszczego trybu życia, jaki prowadził). W toku akcji daje się poznać jako człowiek bardzo wrażliwy, jego zachowanie jest wyolbrzymione, przesadzone. Zachowuje się zupełnie jak nadwrażliwy kochanek z epoki...

Podobne wypracowania