Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paulo Coelho „Alchemik” - streszczenie skrótowe

Paulo Coelho, Alchemik, streszczenie, literatura współczesna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Alchemik” to pierwsza powieść Paula Coelho, która zdobyła tak ogromną popularność na całym świecie. Została wydana w 1988 roku w Brazylii, doczekała się przekładów na ponad 40 języków oraz licznych adaptacji filmowych i teatralnych. W wielu krajach, w tym również w Polsce, została włączona do kanonu lektur szkolnych.

Akcja powieści rozpoczyna się w małej wiosce w Andaluzji, skąd pochodzi 16-letni Santiago. Pewnego dnia obwieszcza on swemu ojcu, iż – wbrew jego woli – nie będzie kontynuował edukacji w seminarium duchownym, ponieważ pragnie udać się w podróż jako pasterz owiec. W trakcie wędrówki Santiago zatrzymuje się na spoczynek i zasypia, jednak w nocy budzą go Cyganie rozbijający nieopodal swoje obozowisko. Do chłopca podchodzi stara Cyganka, której Santiago opowiada powtarzający się sen o małym chłopcu wskazującym mu piramidy i czekający pod nimi skarb. Cyganka tłumaczy to jako bezpośrednie wskazanie jego przeznaczenia zastrzegając jednak, iż należy jej się dziesiąta część skarbu, który znajdzie w Egipcie.

W trakcie dalszej wędrówki Santiago spotyka tajemniczego starca, który przedstawia się jako Melhizebek, król Salem. Później żąda, by Santiago oddał...

Podobne wypracowania