Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Latarnik” - cechy gatunkowe noweli na przykładzie „Latarnika”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konstrukcja „Latarnika” jest w pełni oparta na tradycyjnej koncepcji noweli. Utwór zawiera w sobie wszystkie charakterystyczne dla tego gatunku cechy, co postaram się przedstawić w moim wypracowaniu.

Jedną z najważniejszych cech noweli jest zwarta, jednowątkowa akcja. Fabuła „Latarnika” faktycznie opiera się na jednym, głównym wątku oraz kilku pobocznych, w których poznajemy osobowość i przeszłość głównego bohatera. Autor posłużył się retrospekcją, by zilustrować czytelnikowi losy Skawińskiego i cechy jego charakteru. Dzięki temu odbiorca ma możliwość poznać przyczyny zachowań głównego bohatera. Akcja noweli toczy się głównie na wyspie w pobliżu Aspinwall, gdzie Polak pracuje jako latarnik.

Kolejną z cech nowelistyki jest mała ilość postaci. W „Latarniku” uwaga skupiona jest na głównym bohaterze, który przebywa samotnie na wyspie. Na początku powieści pojawia się postać konsula Stanów Zjednoczonych, który przyjmuje Polaka do pracy latarnika. Na wyspę raz na jakiś czas przyjeżdża stróż Johnsen, który dostarcza latarnikowi artykuły spożywcze.

Narrator „Latarnika” opisuje całą sytuację z punktu widzenia obserwatora. To również...

Podobne wypracowania