Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert Camus „Dżuma” - nawiązania do innych dzieł literackich - Intertekstualność w „Dżumie” Alberta Camusa

Każde dzieło literackie jest osadzone w kontekście swojej epoki, kraju, prądów literackich; wyrasta też ze spuścizny wcześniejszych pokoleń. W tekście zawsze odnajdziemy jakieś nawiązania do innych dzieł, czasem mgliste, oparte na wspólnych motywach, skojarzeniach, a czasem ścisłe – przywołujące konkretnego autora czy dzieło. W „Dżumie” obok popularnych w literaturze motywów takich jak choroba, cierpienie przemiana bohatera czy bunt oraz tendencji i prądów literackich odnajdziemy też bezpośrednie nawiązania do poszczególnych dzieł literackich.

Pierwszym utworem, do którego pisarz odwołuje się, ściśle podając tytuł i autora, jest oczywiście „Dziennik roku zarazy” Daniela Defoe, z którego pisarz zaczerpnął motto do swojej powieści. Tego rodzaju nawiązanie ma znaczenie dla całej powieści. Oczywiście nasuwa skojarzenia z utworem Defoe i skłania do porównań. Angielski pisarz wszak również pisał o epidemii dżumy, jaka ogarnęła miasto. Trzysta lat później w innej części świata ludzie umierają tak samo, są tak samo bezsilni i przerażeni. Ponadto słowa motta wskazują na paraboliczne znaczenie powieści. Cytując Defoe, Camus sygnalizuje, że przedstawiane przez niego zdarzenia nie ograniczają...

Podobne wypracowania