Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - cechy systemu totalitarnego przedstawione w „Folwarku zwierzęcym”

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że system totalitarny w społeczeństwie zwierząt z „Folwarku zwierzęcego” następował stopniowo. Zakradał się cichymi krokami, niezauważalnie, aż nie było już od niego odwrotu.

System totalitarny wprowadza Napoleon swoim bezkrytycznym zachowaniem podczas swojej ostatniej dyskusji ze Snowballem. Na podstawie książki George’a Orwella możemy podać wiele cech wyróżniający reżim polityczny, jakim jest system totalitarny. Na początku nie jest on taki radykalny, jak to się staje na samym końcu. Napoleon zyskuje władzę całkowitą.

„Napoleon, mając psy za sobą, wstąpił teraz na to samo podwyższenie, na którym spoczywał niegdyś Major, gdy wygłaszał pamiętną mowę. Oświadczył zebranym, że odtąd nie będzie już wieców w niedzielne poranki. Są zbędne, ogłosił, a ponadto zwierzęta tracą czas na darmo. W przyszłości wszelkie zagadnienia, związane z pracą na folwarku będzie rozstrzygać specjalny komitet świń”. Ów komitet miał spotykać sięod czasu do czasu i wszystkie swoje oficjalne rozporządzenia przekazywać reszcie zwierząt. Reszcie pozostało coniedzielne odśpiewywanie hymnu Zwierzęta Anglii” ustanowionego przez zmarłego już Majora.

Napoleon przy tym określił, że panuje bezwzględny...

Podobne wypracowania