Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

„Lalka” pisana była w latach 1887 – 1889 i na bieżąco drukowana w odcinkach w warszawskim „Kurierze Codziennym”. Początkowo miało to być tylko opowiadanie, lecz w trakcie pisania rozrosło się do rozmiarów obszernej powieści realistycznej, wydanej po raz pierwszy w 1890 roku.

Początkowo Bolesław Prus miał zatytułować swą powieść „Trzy pokolenia”, chcąc zwrócić uwagę czytelnika na główny temat dzieła - losy trzech generacji polskich idealistów. Najstarsze pokolenia miał reprezentować Ignacy Rzecki – romantyk polityczny, średnie pokolenie Stanisław Wokulski – połączenie romantyka z pozytywistą, natomiast przedstawicielem najmłodszego pokolenia był Julian Ochocki - naukowy romantyk.

Prus zmienił tytuł pod wpływem notatki prasowej o procesie, który został wytoczony w Wiedniu w sprawie kradzieży lalki. Autor wprowadził do powieści podobny epizod: baronowa oskarżyła córkę Stawskiej o kradzież bardzo cennej lalki, za dowód zbrodni uznając fakt, że rodzina Stawskich była biedna i nie było ich stać na porcelanową laleczkę. Jak się okazało, baronowa oskarżyła swoją służącą z zazdrości, gdyż jej córka, także Helenka, zmarła będąc małym dzieckiem.

Tytuł dzieła...

Podobne wypracowania